Contact Now
Number of Resistors : 2
Number of Pins : 4
Tolerance : ±0.1%
Resistance : 10kΩ
Power(Watts) : 125mW
Temperature Coefficient : ±10ppm/℃
Description : 2 ±0.1% 10kΩ 125mW ±10ppm/℃ 0603x2 Resistor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : ACASN1002U1002P1AT
Model Number : ACASN1002U1002P1AT
Package : 0603x2
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Vishay Beyschlag
  • Certifications: AEC-Q200 qualified
  • Material: High grade ceramic substrate (Al2O3)
  • Termination Plating: Pure matte tin on nickel
  • Compliance: RoHS-compliant
Technical Specifications
SpecificationACAS 0606 ATACAS 0612 AT
Imperial Size06060612
Metric Size CodeRR1616MRR1632M
Configuration2 x 0603 (isolated)4 x 0603 (isolated)
Resistance Range47 to 150 k47 to 150 k
Absolute Tolerance 0.1 % 0.1 %
Relative Tolerance (Matching) 0.05 % 0.05 %
Absolute TCR 25 ppm/K; 15 ppm/K; 10 ppm/K 25 ppm/K; 15 ppm/K; 10 ppm/K
Relative TCR (Tracking) 15 ppm/K; 10 ppm/K; 5 ppm/K 15 ppm/K; 10 ppm/K; 5 ppm/K
Max. Resistance Ratio Rmin./Rmax.1:1001:100
Rated Dissipation P70 (Element)0.125 W0.125 W
Rated Dissipation P70 (Package)0.2 W0.4 W
Max. Operating Voltage (ACRMS/DC)100 V100 V
Permissible Film Temperature (F max.)155 C155 C
Operating Temperature Range-55 C to 155 C-55 C to 155 C
Internal Thermal Resistance39 K/W20 K/W
Insulation Voltage (Uins)100 V100 V
Superior Moisture Resistivity (|R/R| < 0.5 % @ 85 C; 85 % RH; 1000 h)YesYes