chip resistor array PANASONIC EXBV4V472JV designed for enhanced placement and electrical performance
Contact Now
Number of Resistors : 2
Number of Pins : 4
Tolerance : ±5%
Resistance : 4.7kΩ
Power(Watts) : 63mW
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Description : 4.7kΩ ±5% 63mW 0603x2 Resistor Networks, Arrays
Mfr. Part # : EXBV4V472JV
Model Number : EXBV4V472JV
Package : 0603x2
Contact Now
Chip Resistors Array
Product Attributes
  • Brand: Panasonic (implied by context, not explicitly stated)
Technical Specifications
EXB14V (02012) 2 resistors 10 to 1 M 5% 0.031 0.125 50 14V 50V 55 to +125 200 (R<10 ), 100 (1 to 1 M) 0.800.10 x 0.600.10 x 0.350.10 1.2
EXB18V (06034) 4 resistors 10 to 1 M 5% 0.031 0.125 50 14V 50V 55 to +125 200 (R<10 ), 100 (1 to 1 M) 1.400.10 x 0.600.10 x 0.350.10 2.0
EXB24V (04022) 2 resistors 10 to 1 M 5% 0.063 0.25 100 24V 100V 55 to +125 200 (R<10 ), 100 (1 to 1 M) 1.000.10 x 1.000.10 x 0.350.10 3.5
EXB28V (04024) 4 resistors 10 to 1 M 5% 0.063 0.25 100 28V 100V 55 to +125 200 (R<10 ), 100 (1 to 1 M) 2.000.10 x 1.000.10 x 0.350.10 7.0
EXB34V (06032) 2 resistors 10 to 1 M 5% 0.063 0.25 100 34V - 55 to +125 200 (R<10 ), 100 (1 to 1 M) 1.600.20 x 1.600.15 x 0.500.10 3.0
EXB38V (06034) 4 resistors 10 to 1 M 5% 0.063 0.25 100 38V - 55 to +125 200 (R<10 ), 100 (1 to 1 M) 3.200.20 x 1.600.15 x 0.500.10 10.0
Performance
Test Item Test Conditions Performance Requirements
Resistance to Soldering Heat 270 C, 10 s Within Specified Tolerance
Overload Rated Voltage 2.55 s (Jumper type : Max. Overload Current, 5 s) 1 %
Load Life in Humidity 60 C, 90 % to 95 %RH, 1000 h 3 %
Rapid Change of Temperature 55 C (30 min.) / +155 C (30 min.)100 cycles 1 %
High Temperature Exposure +125 C, 1000 h 1 %