Contact Now
  • 1
Number of Resistors : 7
Number of Pins : 8
Tolerance : ±5%
Resistance : 150kΩ
Power(Watts) : 200mW
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Description : 7 ±5% 150kΩ 200mW ±200ppm/℃ Resistor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : SIL08E154J
Model Number : SIL08E154J
Contact Now
Tyco Electronics Passive Components
Product Attributes
  • Brand: Tyco Electronics
  • Certifications: RoHS Ready
  • Origin: Not specified
  • Material: Not specified
  • Color: Not specified
Technical Specifications
Product TypeFeaturesValue RangeToleranceTCRDissipationVoltage RatingPackage Sizes
Fixed - Surface Mount (RL73, TL/HL, SL, SP)Low Ohmic, Non Inductive Foil Element, True Pick and PlaceR01 to R011 (RL73), R06 to 45K (TL/HL), R10 to 2M (SL/SP)1% (RL73, TL/HL), 1% - 5% (SL), 0.1% (SP)100ppm/C or 200ppm/C (RL73), +50ppm/C (SP)0.25W to 2.0W (RL73), 0.5W & 3.0W (TL/HL), 0.75W to 3.5W @ 25C (SL), 1W to 5W (SP)Not specified0402 to 2512 (RL73), 2512 (SL)
Fixed - Surface Mount (RN73, CPF, CPG, MRS)Ultra Precision, Precision, Thick Film, 4 x 0603 Resistors5R0 to 1M (RN73), 5R1 to 1M (CPF), 10R to 4M7 (CPG), 10R to 330K (MRS)0.01% (RN73), down to 0.1% (CPF), down to 0.5% (CPG), down to 0.1% (MRS)10ppm/C max. (RN73), down to 25ppm/C (CPF), down to 50ppm/C (CPG), down to 25ppm/C (MRS)0.125W to 0.50WNot specified0402 to 1210 (RN73), 0402 to 1206 (CPF, CPG), 4 x 0603 (MRS)
Fixed - Surface Mount (CRG/3520, RH73, FCR, TCR, MCN)Commodity, High Ohmic, Fusible, Trimmable, 2, 4, or 8 x 0603 Resistors1R0 to 10M (CRG/3520), 10M to 100G (RH73), 1R0 to 5IR (FCR), 1R0 to 10M (TCR), 10R to 1M (MCN)1% and 5% (CRG/3520), down to 2% (RH73), 5% (FCR), Trimming Ratios up to 3 Times (TCR), 1%, 2%, 5% (MCN)200ppm/C max. (CRG/3520), down to 100ppm/C (RH73), 2.0W or 2.5W Fusing Power (FCR), down to 100ppm/C (TCR), 200ppm/C max. (MCN)Up to 1W (MCN)500 Volt Maximum Overload (MCN)0201 to 2512 (CRG/3520), 0402 to 2512 (RH73), 0805 and 1206 (FCR, MCN), 0805 and 2512 (TCR)
Fixed - Surface Mount (HB, HVR, BDS, MPC, MPR)High Voltage Thick Film, High Power Thick Film, Thin Film Power1K to 1G (HB), 2K to 1G (HVR), R20 to 1M (BDS), 1R0 to 200K (MPC), R22 to 51K (MPR)Down to 1% (HB, HVR), 5% or 10% (BDS), 1% or 5% (MPC)150ppm/C max. (HB), 100ppm/C max. (HVR), down to 50ppm/C (MPC)Up to 2W @ 70C (HB), Up to 100 W (in oil) (HVR), 100W to 600W (BDS), 3W to 10W (MPC), 20W (Heatsink) (MPR)Up to 15kV (HB), Up to 50KV (HVR)Various Mounting Styles (HB, HVR), TO220 Package (MPC), Radial Leads (BDS, MPR)
Fixed - Surface Mount (Metal Film - R, LR, UPW)Precision Metal Film, Semi Precision, Standard Metal Film, Precision Wirewound1R0 to 10M (R), 4R02 to 1M (LR), R10 to 10M (UPW)Down to 0.05% (R), 0.1% to 1% (LR), 1%, 2% or 5% (UPW)Down to 5ppm/C (R), down to 15ppm/C (LR), down to 10ppm/C (UPW)0.25W to 1.0W (R), 0.25W (LR), 0.25W to 0.75W (UPW)Not specified0805-E96 Values (R), E96 Value Grid (LR), Taped Ammo Pack to IEC286-1 (UPW)
Fixed - Surface Mount (Carbon Film, Metal Oxide, Fusible, Metal Glaze, High Voltage Thick Film - CFR, RSS/ROX, FRN/SQF/FKN, RGP, HH/HJ)Carbon Film, Metal Oxide, Fusible, Metal Glaze, High Voltage Thick Film1R0 to 10M (CFR), 1R0 to 200K (RSS/ROX), R10 to 150R (FRN/SQF/FKN), 1M to 10G (RGP), 100K to 50G (HH/HJ)2% or 5% (CFR), 5% (RSS/ROX), 5% or 10% (FRN/SQF/FKN), down to 0.5% (RGP), 5% (HH/HJ)Down to 25ppm/C (CFR), 300ppm/C max. (RSS/ROX), 350ppm/C max. (FRN/SQF/FKN), 0.005%/V Voltage Coefficient (RGP)0.25W to 2.0W (CFR), 0.5W to 7.0W (RSS/ROX), 1W to 10W (FRN/SQF/FKN), 0.25W to 4.0W (RGP), 0.5W to 6.0W (HH/HJ)Not specifiedSmall Body Sizes Available (CFR), Taped Ammo Pack to IEC286-1 (CFR), Ammo Packed or Reeled (RSS/ROX), Axial or Radial Leaded (FRN/SQF/FKN), Axial Leaded (RGP, HH/HJ)
Fixed - Leaded (Foil, Low Ohmic, Wire Shunt, Zerohm Link, Carbon Moulded, Ceramic Composition - SBL, OS/OP, ZR, CBT, CCR)Foil, Low Ohmic, Wire Shunt, Zerohm Link, Carbon Moulded, Ceramic CompositionR005 to R051 (OS/OP), R003 to R150 (ZR), 2R2 to 22M (CBT), 3R3 to 390K (CCR)1% or 5% (OS/OP), 5% (CBT), 10% (CCR)Not specified4W and 5W (SBL), 0.25W, 0.5W (OS/OP), 0.5, 1.0, 2.0W (ZR), Up to 20kV Impulse Withstand (ZR), 2KV Dielectric Strength (CBT), 5% Tolerance as Standard (CBT), > 10G Insulation Resistance (CBT)Up to 750V Overload (CBT), Up to 400V Working Voltage (CBT)Taped Ammo Pack to IEC286-1 (SBL), Low Inductance (SBL)
Fixed - Leaded (Power Wirewound - SBC/SBCHE, SQP/SQM/SQZ, C3A/C7/C10/C14, ER, ES)Power WirewoundR10 to 22K (SBC/SBCHE), R10 to 150K (SQP/SQM/SQZ), R10 to 100K (C3A/C7/C10/C14), R01 to 100K (ER), R10 to 3K3 (ES)10% or 5% (SBC/SBCHE), 5% (SQP/SQM/SQZ), 10%, 5% or 2% (C3A/C7/C10/C14), down to 0.5% (ER), 5% (ES)Not specified3W to 40W (SBC/SBCHE), 2W to 25W (SQP/SQM/SQZ), 3W to 14W (C3A/C7/C10/C14), 3W to 14W (ER), 0.5W to 10W (ES)2000V Dielectric Strength (C3A/C7/C10/C14)Radial and Axial Styles (SBC/SBCHE, SQP/SQM/SQZ), Axial Leaded (C3A/C7/C10/C14), Axial and Radial Types (ER), Super Small Size available (ES)
Fixed - Leaded (Power Wirewound - HS/THS, FC, ME, TG, TT/TK)Power Wirewound5W to 300W (HS/THS), 2W to 8W (FC), Up to 500W (ME), Up to 293W (TG), 10W to 1000W (TT/TK)Not specifiedNot specified5W to 300W (HS/THS), 2W to 8W (FC), Up to 500W (ME), Up to 293W (TG), 10W to 1000W (TT/TK)Not specifiedAmmo Packed (ME), Taped and Ammo Packed (TT/TK)