Stable fixed resistor ratio chip resistor array VISHAY ACASA1002S1002P100 with thin film technology
Contact Now
Number of Resistors : 4
Number of Pins : 8
Tolerance : ±0.1%
Resistance : 10kΩ
Power(Watts) : 100mW
Temperature Coefficient : ±25ppm/℃
Description : 4 ±0.1% 10kΩ 100mW ±25ppm/℃ 0603x4 Resistor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : ACASA1002S1002P100
Model Number : ACASA1002S1002P100
Package : 0603x4
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Vishay Beyschlag
  • Technology: Advanced thin film
  • Termination: Pure Sn on Ni barrier layer
  • Material Categorization: For definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
Technical Specifications
ACAS 06120612RR1632M4 x 0603, isolated (AE: All equal, TP: Two pairs)47 to 221 k (1) 0.1 % 0.05 % 25 ppm/K; 15 ppm/K; 10 ppm/K 15 ppm/K; 10 ppm/K; 5 ppm/K1:50.1 W0.3 W75 V-55 C to 125 C125 C (2)75 V
Application Information
Maximum Resistance Change at Rated Power
ACAS 0612, 4 x 0603Precision0.032 W0.1 W85 C25 V 0.1 % 0.25 % 0.05 % 0.125 %
ACAS 0612, 4 x 0603Standard0.1 W0.3 W125 C75 V 0.25 % 0.5 % 0.125 % 0.25 %