Stable resistor network VISHAY ACASA1002U1002P1AT thin film chip array for automotive and industrial
Contact Now
Number of Resistors : 4
Number of Pins : 8
Tolerance : ±0.1%
Resistance : 10kΩ
Power(Watts) : 125mW
Temperature Coefficient : ±10ppm/℃
Description : 4 ±0.1% 10kΩ 125mW ±10ppm/℃ 0603x4 Resistor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : ACASA1002U1002P1AT
Model Number : ACASA1002U1002P1AT
Package : 0603x4
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Vishay Beyschlag
  • Certifications: AEC-Q200 qualified
  • Material: High grade ceramic substrate (Al2O3)
  • Termination Plating: Pure matte tin on nickel
  • Moisture Resistivity: Superior, |R/R| < 0.5 % (85 C; 85 % RH; 1000 h)
  • Sulfur Resistance: Advanced, verified according to ASTM B 809
  • Material Compliance: RoHS-compliant
Technical Specifications
SpecificationACAS 0606 ATACAS 0612 AT
Imperial Size06060612
Metric Size CodeRR1616MRR1632M
Configuration, isolated2 x 06034 x 0603
Resistance Range47 to 150 k47 to 150 k
Absolute Tolerance 0.1 % 0.1 %
Relative Tolerance (Matching) 0.05 % 0.05 %
Absolute Temperature Coefficient 25 ppm/K; 15 ppm/K; 10 ppm/K 25 ppm/K; 15 ppm/K; 10 ppm/K
Relative Temperature Coefficient (Tracking) 15 ppm/K; 10 ppm/K; 5 ppm/K 15 ppm/K; 10 ppm/K; 5 ppm/K
Max. Resistance Ratio Rmin./Rmax.1:1001:100
Rated Dissipation P70 (per element)0.125 W0.125 W
Rated Dissipation P70 (package)0.2 W0.4 W
Operating Voltage Umax. (ACRMS/DC)100 V100 V
Permissible Film Temperature F max.155 C155 C
Operating Temperature Range-55 C to 155 C-55 C to 155 C
Internal Thermal Resistance39 K/W20 K/W
Insulation Voltage (Uins)100 V AC100 V AC