Contact Now
Number of Resistors : 8
Number of Pins : 16
Tolerance : ±5%
Resistance : 470Ω
Power(Watts) : 62.5mW
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Description : 8 ±5% 470Ω 62.5mW ±200ppm/℃ 0402x8 Resistor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : YC248-JR-07470RL
Model Number : YC248-JR-07470RL
Package : 0402x8
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Yageo
  • Certifications: AEC-Q200 qualified, RoHS compliant
  • Material: Thick film on ceramic body with lead-free terminations
  • Environmental: Halogen Free Epoxy, Reducing environmentally hazardous wastes
Technical Specifications
SeriesTypeSizePower Rating (P70)Operating Temp. RangeRated Voltage (MWV)Resistance Range & ToleranceT.C.R.Jumper Criteria ()Max. Current (A)Packing Quantity (7" Reel)Packing Quantity (13" Reel)