Chip resistor array YAGEO YC164-JR-074K7L designed for performance in computer and mobile devices
Contact Now
Number of Resistors : 4
Number of Pins : 8
Tolerance : ±5%
Resistance : 4.7kΩ
Power(Watts) : 62.5mW
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Description : 4 ±5% 4.7kΩ 62.5mW ±200ppm/℃ 0603x4 Resistor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : YC164-JR-074K7L
Model Number : YC164-JR-074K7L
Package : 0603x4
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: YAGEO
  • Certifications: AEC-Q200 qualified, RoHS compliant
  • Material: Thick film process on high-grade ceramic body with lead-free terminations
Technical Specifications
SeriesTypeSizePower Rating (P70)Operating Temp. RangeRated Voltage (MWV)Resistance RangeToleranceT.C.R.Jumper Criteria (A)Max. Current (A)Packing Quantity (7" Reel)Packing Quantity (13" Reel)