| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Number of Resistors : 7
Number of Pins : 8
Tolerance : ±5%
Resistance : 220kΩ
Power(Watts) : 125mW
Temperature Coefficient : ±100ppm/℃
Description : 220kΩ ±5% 125mW SIP-8-2.54mm Resistor Networks, Arrays
Mfr. Part # : A08-224JP
Model Number : A08-224JP
Package : SIP-8-2.54mm
This miniature, high-density Thick Film Network Resistor offers stable electrical capability and high reliability. It is RoHS compliant and available in combinations of different ohmic values. Suitable for various electronic assemblies requiring precise resistance networks.
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Assembly Type | Miniature, high density |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Resistance Value Code | E-24 Series (Three digits, e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance Code | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Pin Distance Code | No mark (2.54mm), 1.778mm |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Lead-free Level | No mark (P - Contained Lead-free) |
| Equivalent Circuits | Types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| Power Rating (IEC E-24) | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage (IEC E-24) | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage (IEC E-24) | 2A |
| Resistance Tolerance (IEC E-24) | 1%, 2%, 5%, Jumper: 50m |
| Resistance Range (IEC E-24) | 1.0 ~ 10M (E-24 series) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient (T.C.R.) | 100ppm/C (for R 10), 250ppm/C (for R < 10), Jumper: 50m |
| Rated Temperature | 70C |
| Derating Curve | Provided for ambient temperatures over 70C |
| Jumper Rated Current | 50m |
| Rated Voltage Note | Power Rating / Resistance Value or Max. Working Voltage, whichever is lower. |
| T.C.R. Specifications | Within specified T.C.R. |
| Short Time Overload | No mechanical damage (R 2.0%R 0.05), Jumper: R 50m |
| Coating Insulation Resistance | 100M Min |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation, and damage (Rated voltage or Max. Overload Voltage, choose the lower, for 5 seconds) |
| Solderability | 95% Cover Min (No mechanical damage) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (R 1.0%R 0.05), Jumper: R 50m |
| Pin Strength | No mechanical damage (R 1.0%R 0.05), Jumper: R 50m |
| Bending Strength | No mechanical damage (R 1.0%R 0.05), Jumper: R 50m |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (R 1.0%R 0.05), Jumper: R 50m |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (R 1.0%R 0.05), Jumper: R 50m |
| Steady State Humidity | No mechanical damage (R 3.0%R 0.1), Jumper: R 100m |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (R 3.0%R 0.1), Jumper: R 100m |
| Endurance at Upper Temperature | No mechanical damage (R 3.0%R 0.1), Jumper: R 100m |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 4/5 Pins: 10 Bags/Box; 6-11 Pins: 5 Bags/Box; 12-14 Pins: 4 Bags/Box; 200pcs/Case |
|
|
Stable electrical capability high density thick film network resistor FH A08-224JP with lead free termination Images |