Chip resistor arrays CTS 741C083221JP offering improved TCR tracking compared to discrete resistors
Contact Now
Number of Resistors : 4
Number of Pins : 8
Tolerance : ±5%
Resistance : 220Ω
Power(Watts) : 62.5mW
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Description : 4 ±5% 220Ω 62.5mW ±200ppm/℃ 0402x4 Resistor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : 741C083221JP
Model Number : 741C083221JP
Package : 0402x4
Contact Now
74x Series Chip Resistor Arrays
Product Attributes
  • Brand: CTS
  • Technology: Thick Film
  • Construction: Leadless Surface Mount
  • Terminations: Concave or Convex
  • Barrier Pads: Solder Coated Nickel
  • Packaging: Tape and Reel
Applications
  • Data Communications
  • Image Processing
  • Medical Equipment
  • Networking
  • Pull-Up/Pull-Down Logic Gates
  • DDR SDRAM, MDDR, DRAM
  • Portable Test Equipment
  • Low Profile High Density Designs
Technical Specifications
740 Isolated 0.0008 10 - 1M 5% Std. or 0.5 ohm [whichever is greater] -55C to +125C 250ppm/C 0.031 12.5V 1.0 50
741 Isolated 0.0015 10 - 1M 5% Std. or 0.5 ohm [whichever is greater] -55C to +125C 200ppm/C 0.063 25V 2.0 0.0
742 Isolated 0.0037 10 - 1M 5% Std. or 0.5 ohm [whichever is greater] -55C to +125C 200ppm/C 0.063 50V 2.0 0.0
745X Bussed 0.0058 10 - 330k 5% Std. or 0.5 ohm [whichever is greater] -55C to +125C 200ppm/C 0.063 50V 2.0 0.0
745C Bussed 0.0058 10 - 1M 5% Std. or 0.5 ohm [whichever is greater] -55C to +125C 200ppm/C 0.063 50V 2.0 0.0
746 Bussed 0.0013 10 - 100k 5% Std. or 0.5 ohm [whichever is greater] -55C to +125C 200ppm/C 0.063 25V 1.0 50
Environmental Specifications
Test Test Description Maximum Delta R [%]
Thermal Cycle 5 cycles -55C to +125C 1.00 [740], 1.00 [741], 1.00 [742-746]
Short Time Overload 2 times rated working voltage for 5 seconds 2.00 [740], 2.50 [741], 1.00 [742]
High Temperature Exposure 1,000 hours @ +125C, no load 3.00 [740], 1.00 [741], 1.00 [742]
Load Life 1,000 hours @ +70C, rated load 3.00 [740], 5.00 [741], 2.00 [742]
Resistance to Solder Heat 10 seconds @ +260C solder 1.00 [740], 2.50 [741], 1.00 [742]
Resistance to Solvents Isopropyl alcohol, Freon TMC -
Solderability RMA Flux, +230C, 5 seconds dip, 95% coverage -