Contact Now
  • 1
Number of Resistors : 8
Number of Pins : 16
Tolerance : ±5%
Resistance : 10kΩ
Power(Watts) : 63mW
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Description : 8 ±5% 10kΩ 63mW ±200ppm/℃ 0603x8 Resistor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : 742C163103JP
Model Number : 742C163103JP
Package : 0603x8
Contact Now
CTS 74x Series Chip Resistor Arrays
Product Attributes
  • Brand: CTS
  • Technology: Thick Film
  • Construction: Leadless Surface Mount
  • Terminations: Concave or Convex
  • Pads: Solder Coated Nickel Barrier
  • Configurations: Isolated and Bussed
  • Packaging: Tape and Reel
Applications
  • Data Communications
  • Image Processing
  • Medical Equipment
  • Networking
  • Pull-Up/Pull-Down Logic Gates
  • DDR SDRAM, MDDR, DRAM
  • Portable Test Equipment
  • Low Profile High Density Designs
Technical Specifications
7410402 X 2 4 2Isolated20.001510 - 1M5% Std.-55C to +125C200ppm/C0.063251.00
7420603 X 2 4 2Isolated20.003710 - 1M5% Std.-55C to +125C200ppm/C0.063501.00
745C--- 10 8Bussed80.005810 - 1M5% Std.-55C to +125C200ppm/C0.063501.00
745X--- 10 8Bussed80.005810 - 330k5% Std.-55C to +125C200ppm/C0.063501.00
746--- 10 8Bussed80.001310 - 100k5% Std.-55C to +125C200ppm/C0.031250.031