Contact Now
Number of Resistors : 4
Number of Pins : 8
Tolerance : ±5%
Resistance : 10kΩ
Power(Watts) : 63mW
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Description : 4 ±5% 10kΩ 63mW ±200ppm/℃ 0402x4 Resistor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : 741C083103JP
Model Number : 741C083103JP
Package : 0402x4
Contact Now
CTS 74x Series Chip Resistor Arrays
Product Attributes
  • Brand: CTS
  • Technology: Thick Film
  • Construction: Leadless Surface Mount
  • Terminations: Concave or Convex
  • Pads: Solder Coated Nickel Barrier
  • Packaging: Tape and Reel
Applications
  • Data Communications
  • Image Processing
  • Medical Equipment
  • Networking
  • Pull-Up/Pull-Down Logic Gates
  • DDR SDRAM, MDDR, DRAM
  • Portable Test Equipment
  • Low Profile High Density Designs
Technical Specifications
740Isolated10 - 1M5% Std.0.0008-55C to +125C250ppm/C0.03112.50.5 ohm [whichever is greater]
741Isolated10 - 1M5% Std.0.0015-55C to +125C200ppm/C0.063251.00
742Isolated10 - 1M5% Std.0.0037-55C to +125C200ppm/C0.063501.00
745XBussed10 - 330k5% Std.0.0058-55C to +125C200ppm/C0.063501.00
745CBussed10 - 1M5% Std.0.0058-55C to +125C200ppm/C0.063501.00
746Bussed10 - 100k5% Std.0.0013-55C to +125C200ppm/C0.031250.031