Chip resistor arrays CTS 742C083103JP featuring improved TCR tracking and thick film technology
Contact Now
Number of Resistors : 4
Number of Pins : 8
Tolerance : ±5%
Resistance : 10kΩ
Power(Watts) : 63mW
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Description : 4 ±5% 10kΩ 63mW ±200ppm/℃ 0603x4 Resistor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : 742C083103JP
Model Number : 742C083103JP
Package : 0603x4
Contact Now
74x Series Chip Resistor Arrays
Product Attributes
  • Brand: CTS Corporation
  • Technology: Thick Film
  • Construction: Leadless Surface Mount
  • Terminations: Concave or Convex
  • Barrier Pads: Solder Coated Nickel
  • Packaging: Tape and Reel
Technical Specifications
740Isolated10 - 1M5% Std.0.0008250ppm/C0.03112.5V-55C to +125C
741Isolated10 - 1M5% Std.0.0015200ppm/C0.06325V-55C to +125C
742Isolated10 - 1M5% Std.0.0037200ppm/C0.06350V-55C to +125C
745XBussed10 - 330k5% Std.0.0058200ppm/C0.06350V-55C to +125C
745CBussed10 - 1M5% Std.0.0058200ppm/C0.06350V-55C to +125C
746Bussed10 - 100k5% Std.0.0013200ppm/C0.03125V-55C to +125C