Contact Now
  • 1
Number of Resistors : 2
Number of Pins : 4
Tolerance : ±0.01%
Resistance : 100kΩ;9.9MΩ
Power(Watts) : 420mW
Temperature Coefficient : ±2ppm/℃
Description : 2 ±0.01% 420mW ±2ppm/℃ SIP-4 Resistor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : USVD2-B10M-010-02
Model Number : USVD2-B10M-010-02
Package : SIP-4
Contact Now
Caddock Electronics Ultra-Precision Voltage Dividers
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Caddock Electronics, Inc.
  • Origin: USA (implied by address)
  • Construction (HVD): Monolithic, ceramic sandwich
  • Construction (USVD): Formed by bonding two selected Type USF Ultra-Precision Resistors
Technical Specifications
USVD2 - B1M - 010 - 02 990 K 10 K 1 Meg 450 100 : 1 0.01% 2 ppm/C 0.05 ppm/V 0.10% 10 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
USVD2 - B1M - 025 - 02 990 K 20 K 1 Meg 450 100 : 1 0.025% 2 ppm/C 0.05 ppm/V 0.10% 10 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
USVD2 - B2M - 010 - 02 1.98 Meg 10 K 2 Meg 650 100 : 1 0.01% 2 ppm/C 0.02 ppm/V 0.10% 10 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
USVD2 - B2M - 025 - 02 1.98 Meg 20 K 2 Meg 650 100 : 1 0.025% 2 ppm/C 0.02 ppm/V 0.10% 10 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
USVD2 - A10M - 010 - 02 9.99 Meg 10 K 10 Meg 1400 1,000 : 1 0.01% 2 ppm/C 0.02 ppm/V 0.10% 10 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
USVD2 - A10M - 025 - 02 9.99 Meg 10 K 10 Meg 1400 1,000 : 1 0.025% 2 ppm/C 0.02 ppm/V 0.10% 10 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
USVD2 - B10M - 010 - 02 9.9 Meg 100 K 10 Meg 1400 100 : 1 0.01% 2 ppm/C 0.02 ppm/V 0.10% 10 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
USVD2 - B10M - 025 - 02 9.9 Meg 100 K 10 Meg 1400 100 : 1 0.025% 2 ppm/C 0.02 ppm/V 0.10% 10 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
USVD2 - A20M - 010 - 02 19.98 Meg 20 K 20 Meg 2000 1,000 : 1 0.01% 2 ppm/C 0.02 ppm/V 0.10% 10 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
USVD2 - A20M - 025 - 02 19.98 Meg 20 K 20 Meg 2000 1,000 : 1 0.025% 2 ppm/C 0.02 ppm/V 0.10% 10 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
USVD2 - B20M - 010 - 02 19.8 Meg 200 K 20 Meg 2000 100 : 1 0.01% 2 ppm/C 0.02 ppm/V 0.10% 10 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
USVD2 - B20M - 025 - 02 19.8 Meg 200 K 20 Meg 2000 100 : 1 0.025% 2 ppm/C 0.02 ppm/V 0.10% 10 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
HVD5 - A10M - 050 - 05 9.99 Meg 10 K 10 Meg 1500 1,000 : 1 0.05% 5 ppm/C 0.02 ppm/V 0.10% 30 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
HVD5 - B10M - 050 - 05 9.9 Meg 100 K 10 Meg 1500 100 : 1 0.05% 5 ppm/C 0.02 ppm/V 0.10% 30 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
HVD5 - A20M - 050 - 05 19.98 Meg 20 K 20 Meg 2500 1,000 : 1 0.05% 5 ppm/C 0.02 ppm/V 0.10% 30 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
HVD5 - B20M - 050 - 05 19.8 Meg 200 K 20 Meg 2500 100 : 1 0.05% 5 ppm/C 0.02 ppm/V 0.10% 30 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
HVD5 - A50M - 050 - 05 49.95 Meg 50 K 50 Meg 5000 1,000 : 1 0.05% 5 ppm/C 0.04 ppm/V 0.10% 30 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.
HVD5 - B50M - 050 - 05 49.5 Meg 500 K 50 Meg 5000 100 : 1 0.05% 5 ppm/C 0.04 ppm/V 0.10% 30 ppm/C -40C to +85C 0.02% max. 0.02% max. 0.02% max.