Contact Now
  • 1
Number of Resistors : 2
Number of Pins : 6
Tolerance : ±0.1%
Resistance : 50kΩ;49.95MΩ
Power(Watts) : 31mW
Temperature Coefficient : ±30ppm/℃
Description : 2 ±0.1% 31mW ±30ppm/℃ Resistor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : HVD5-A50M-050-05
Model Number : HVD5-A50M-050-05
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Caddock Electronics, Inc.
  • Product Types: USVD Ultra-Precision Voltage Dividers, HVD Ultra-Precision Voltage Dividers
  • Construction (HVD): Monolithic ceramic sandwich construction
  • Construction (USVD): Formed by bonding two selected Type USF Ultra-Precision Resistors
Technical Specifications
General Specifications:
Specification Value
Absolute Tolerance 0.10% for all resistors, measured at +23C 2C
Absolute TC (USVD2) 10 ppm/C, referenced to +25C, R taken at -40C and +85C
Absolute TC (HVD5) 30 ppm/C, referenced to +25C, R taken at -40C and +85C
Overvoltage Ratio change 0.02% max. (1.5 times rated voltage for 5 seconds)
Operating Temperature -40C to +85C
Model Specific Data:
USVD2 - B1M - 010 - 02 990 K 10 K 1 Meg 450 100 : 1 0.01% 2 ppm/C 0.05 ppm/V
USVD2 - B1M - 025 - 02 990 K 20 K 1 Meg 450 100 : 1 0.025% 2 ppm/C 0.05 ppm/V
USVD2 - B2M - 010 - 02 1.98 Meg 10 K 2 Meg 650 100 : 1 0.01% 2 ppm/C 0.02 ppm/V
USVD2 - B2M - 025 - 02 1.98 Meg 20 K 2 Meg 650 100 : 1 0.025% 2 ppm/C 0.02 ppm/V
USVD2 - A10M - 010 - 02 9.99 Meg 10 K 10 Meg 1400 1,000 : 1 0.01% 2 ppm/C 0.02 ppm/V
USVD2 - A10M - 025 - 02 9.99 Meg 10 K 10 Meg 1400 1,000 : 1 0.025% 2 ppm/C 0.02 ppm/V
USVD2 - B10M - 010 - 02 9.9 Meg 100 K 10 Meg 1400 100 : 1 0.01% 2 ppm/C 0.02 ppm/V
USVD2 - B10M - 025 - 02 9.9 Meg 100 K 10 Meg 1400 100 : 1 0.025% 2 ppm/C 0.02 ppm/V
USVD2 - A20M - 010 - 02 19.98 Meg 20 K 20 Meg 2000 1,000 : 1 0.01% 2 ppm/C 0.02 ppm/V
USVD2 - A20M - 025 - 02 19.98 Meg 20 K 20 Meg 2000 1,000 : 1 0.025% 2 ppm/C 0.02 ppm/V
USVD2 - B20M - 010 - 02 19.8 Meg 200 K 20 Meg 2000 100 : 1 0.01% 2 ppm/C 0.02 ppm/V
USVD2 - B20M - 025 - 02 19.8 Meg 200 K 20 Meg 2000 100 : 1 0.025% 2 ppm/C 0.02 ppm/V
HVD5 - A10M - 050 - 05 9.99 Meg 10 K 10 Meg 1500 1,000 : 1 0.05% 5 ppm/C 0.02 ppm/V
HVD5 - B10M - 050 - 05 9.9 Meg 100 K 10 Meg 1500 100 : 1 0.05% 5 ppm/C 0.02 ppm/V
HVD5 - A20M - 050 - 05 19.98 Meg 20 K 20 Meg 2500 1,000 : 1 0.05% 5 ppm/C 0.02 ppm/V
HVD5 - B20M - 050 - 05 19.8 Meg 200 K 20 Meg 2500 100 : 1 0.05% 5 ppm/C 0.02 ppm/V
HVD5 - A50M - 050 - 05 49.95 Meg 50 K 50 Meg 5000 1,000 : 1 0.05% 5 ppm/C 0.04 ppm/V
HVD5 - B50M - 050 - 05 49.5 Meg 500 K 50 Meg 5000 100 : 1 0.05% 5 ppm/C 0.04 ppm/V
Dimensions (Refer to Figure 1 & 2):
Dimension Value (inches) Value (mm)
Length 1.500 .020 38.1 .51
Width .500 .020 12.7 .51
Height (Max) 0.110 Max. 2.79 Max.
Lead Diameter .032 DIA. .81 DIA.
Lead Spacing 0.100 2.54
Circuit Board Mounting Note: Recommended circuit board hole is nominally 0.039 inch (.99 mm) to achieve a vertical mount.