Precision chip resistor array Walsin WA04X224JTL with resistance range from 10 ohms up to 1 mega ohm
Contact Now
Number of Resistors : 4
Number of Pins : 8
Tolerance : ±5%
Resistance : 220kΩ
Power(Watts) : 62.5mW
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Description : 4 ±5% 220kΩ 62.5mW ±200ppm/℃ 0402x4 Resistor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : WA04X224JTL
Model Number : WA04X224JTL
Package : 0402x4
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: ASC
  • Certifications: RoHS compliant, Lead-free
  • Material: High grade ceramic body (aluminum oxide)
  • Construction: Convex Type & Concave Type
Technical Specifications
WA04Y (Convex)0402x2 (1005x2)5%3 ~ 1M, Jumper10 R 1M: 300; R<10, R>1M: 4001/16 W25V50V55/155/56
WA04X (Convex)0402x4 (1005x4)1%10 ~ 1M10 R 1M: 200; R<10, R>1M: -1/16 W50V100V55/155/56
WA06X (Convex)0603x4 (1608x4)5%3 ~ 1M10 R 1M: 200; R<10, R>1M: -1/10 W50V100V55/155/56
WA06W (Convex)0602x8 (1605x8)1%Jumper 10 ~ 100K 1001/16 W50V100V55/155/56
WA06T (Concave)0603x4 (1608x4)5%1 ~ 10M-300~+5001/10 W50V100V55/155/56
RequirementDC resistance values measured at the test voltages specified below : <10@0.1V,<100@0.3V,<1K@1.0V,<10K@3V, <100K@10V, <1M@25V, <10M@30V Within the specified tolerance < 50mNatural resistance change per change in degree centigrade. (R2-R1)/R1 10^6 / (t2-t1) (ppm/C) t1 : 20C+5C-1C R1 : Resistance at reference temperature R2 : Resistance at test temperature Refer to QUICK REFERENCE DATAPermanent resistance change after a 5second application of a voltage 2.5 times RCWV or the maximum overload voltage specified in the above list, whichever is less. R/R max. (2%+0.10) < 50mUn-mounted chips completely immersed for 101second in a SAC solder bath at 2605C R/R max. (1%+0.05) no visible damage < 50mUn-mounted chips completely immersed for 20.5 second in a SAC solder bath at 2355 good tinning (>95% covered) no visible damage30 minutes at -55C3C, 2~3 minutes at 20C+5C-1C, 30 minutes at +155C3C, 2~3 minutes at 20C+5C-1C, total 5 continuous cycles R/R max. (1%+0.05) no visible damage < 50m1000 +48/-0 hours, loaded with RCWV or Vmax in chamber controller 702C, 1.5 hours on and 0.5 hours off R/R max.(3%+0.10) For 10R<1M ; R/R max.(5%+0.10) For R<10, R1M < 50m1000 +48/-0 hours, loaded with RCWV or Vmax in humidity chamber controller at 40C2C and 90~95% relative humidity, 1.5hours on and 0.5 hours off R/R max.(3%+0.10) For 10R<1M ; R/R max.(5%+0.10) For R<10, R1M < 50mPressurizing force: 5N, Test time: 101sec. No remarkable damage or removal of the terminations.Apply the maximum overload voltage (DC) for 1minute R10GApply the maximum overload voltage (AC) for 1 minute No breakdown or flashover
2410121521_Walsin-WA04X224JTL_C396828.pdf
Quality Precision chip resistor array Walsin WA04X224JTL with resistance range from 10 ohms up to 1 mega ohm for sale
Precision chip resistor array Walsin WA04X224JTL with resistance range from 10 ohms up to 1 mega ohm Images