Contact Now
  • 1
Number of Resistors : 4
Number of Pins : 8
Tolerance : ±1%
Resistance : 180kΩ
Power(Watts) : 62.5mW
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Description : 180kΩ ±1% 62.5mW 0402x4 Resistor Networks, Arrays
Mfr. Part # : 4D02WGF1803TCE
Model Number : 4D02WGF1803TCE
Package : 0402x4
Contact Now
Product Overview
Uni-Royal Group, founded in 1978 in Taiwan, is a global leader in chip and DIP resistors, offering over 40 years of manufacturing experience and profound industry insight. The company specializes in providing reliable passive components, including a wide range of resistors such as thin film and thick film chip resistors, DIP resistor networks, carbon film, metal film, metal oxide film, metal glaze, wire-wound, cement, and power-type resistors, as well as custom-designed products. UNI-ROYAL's products are widely utilized in microelectronics, computers, photovoltaics, 5G, new energy, automotive, and various emerging and high-tech industries, serving as a preferred partner for numerous renowned global enterprises.
Product Attributes
  • Brand(s): ROYALOHM, UNIOHM, FOSS, AEON
  • Origin: Taiwan
Technical Specifications
Resistor Types Offered:
Product Category Specific Types Key Features Application Areas
High-Precision Thin Film Chip Resistors - TC TC02, TC03, TC05, TC06, TC07, TC10, TC12 Automatic equipment; Very tight tolerance 0.1% ~ 0.5%; Extremely low TCR 5ppm~50ppm; Completed Lead-free. Automatic equipment, Communication & telecom, Industrial electronics, Medical Equipment.
High Quality Thin Film Chip Resistors - TA TA01(0201), TA02(0402), TA03(0603), TA05(0805), TA06(1206), TA07(1210), TA10(2010), TA12(2512) Ultra precision, TCR as low as 10ppm, tolerance to 0.1%; Excellent electrical characteristics. N/A
Metal Foil Wide Terminal Current Sensing Chip Resistors - MW MW08(0508), MW12(0612), MW15(0815), MW25(1225) Long side terminal, ultra high power; Resistance layer of alloy material, temperature coefficient as low as 50ppm. Cell phone battery BMS and PC.
Special Network SIP Series SN0001, SN0002, SN0003, SN0004 Custom design circuits available. N/A
Fusible Wire-Wound Fixed Resistors FWR, FWRA UL approved (No.E306074); Surge Voltage up to 7KV; Fuse function; Rated Voltage up to 250V; Surge function base on IEC 61000-4-5; Excellent Flame Retardant. N/A