Contact Now
Number of Resistors : 4
Number of Pins : 8
Tolerance : ±1%
Resistance : 10kΩ
Power(Watts) : 62.5mW
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Description : 4 ±1% 10kΩ 62.5mW ±200ppm/℃ 0402x4 Resistor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : WA04X1002FTL
Model Number : WA04X1002FTL
Package : 0402x4
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: ASC
  • Certifications: RoHS compliant
  • Material: High grade ceramic body (aluminum oxide)
  • Termination: Tin (lead free) alloy
Technical Specifications
Dimensions (unit : mm)
WA04Y
L: 1.00 0.10, W: 1.00 0.10, T: 0.35 0.10, P: 0.65 0.10, A: 0.34 0.10, Ta: 0.20 0.15, Tb: 0.25 0.17
WA04X
WA06X
WA06W
WA06T
Marking
Functional Description
Mounting and Soldering
Test and Requirements (JIS C 5201-1 : 1998)
Test Conditions for Jumper (0 )
ItemWA04YWA04XWA06XWA06WWA06T
Power Rating At 70C1/16W1/16W1/10W1/16W1/10W
ResistanceMAX.50mMAX.50mMAX.50mMAX.50mMAX.50m
Rated Current1A1A1A2A1A
Peak Current1.5A1.5A3A3A3A
Operating Temperature-55~155C-55~155C-55~155C-55~155C-55~155C
Catalogue Numbers
Format: WA X XXXX X X L
  • Size code: 06 (0603), 04 (0402)
  • Type code: X (x4, Convex), Y (x2, Convex), W (x8, Convex), T (x4, Concave)
  • Resistance code: 5% E24 (2 digits + blank), 1% E24+E96 (3 digits + blank). Jumper = 000_.
  • Tolerance: F (1%), J (5%), P (Jumper)
  • Packaging code: T (7 Reel taping), B (Bulk)
  • Termination code: L (Sn base, lead free)
Packaging
  • WA06X, WA06T: 8mm width paper taping, 5000pcs/reel; Bulk: 5000pcs/polybag.
  • WA06W: 12mm width paper taping, 5000pcs/reel; Bulk: 5000pcs/polybag.
  • WA04X, WA04Y: 8mm width paper taping, 10,000pcs/reel.