Surface Mount Conductive Polymer Tantalum Capacitors Panasonic 6TLE100MZB for Demanding Applications
Contact Now
Capacitance : 100uF
Voltage Rating : 6.3V
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Tolerance : ±20%
Description : 100uF ±20% 6.3V Tantalum Capacitors CASE-B2-3528-19(mm)
Mfr. Part # : 6TLE100MZB
Model Number : 6TLE100MZB
Package : CASE-B2-3528-19(mm)
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Panasonic (implied by context and patent information)
  • Series: TLE Series
  • Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Electrolytic Capacitors
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS Directive, Halogen-Free
  • Durability Guarantee: 125C for 2000 hours
  • Moisture Level: Compliant with +60C, 90%~95% RH, rated voltage for 500 hours
Technical Specifications
TLE100MZB B2 3.5 x 2.8 x 1.9 100 5.0 6.3 1400 0.08 0.08 165.0 - -55 to +125 300
ETLE330MCGB B2 3.5 x 2.8 x 1.9 330 2.5 3.5 100 0.08 0.08 126.0 - -55 to +125 300
6TLE100MZB B2 3.5 x 2.8 x 1.9 100 5.0 6.3 1400 0.08 0.08 165.0 - -55 to +125 300
*1: Rated Ripple Current (100 kHz / +45 )
*2: ESR (100 kHz / +20 )
*3: tan (120 Hz / +20 )
*4: Leakage Current (after 5 minutes)
General Specifications
Specification Details
Capacitance Range 100 F ~ 330 F
Rated Voltage Range 2.0 V ~ 5.0 V
Category Voltage Range 2.5 V ~ 6.3 V
Capacitance Tolerance 20% (120 Hz / +20 )
Leakage Current Refer to characteristic table (Not greater than 300% of initial value)
Category Temperature Range -55 ~ +125
Surge Voltage 1.15 times rated voltage
Soldering Conditions Max. 250 for Sn soldering, Max. 260 for Sn soldering
Durability
- Capacitance change: Within 20% of initial value
- tan : Not greater than 150% of initial standard value
- Leakage current: Not greater than 300% of initial standard value
- Capacitance change: Within +40% (ETLE330MCGB: +50%), -20% of initial value