Contact Now
Capacitance : 330uF
Current - Leakage : -
Voltage Rating : 2.5V
Ripple Current : -
Equivalent Series Resistance(ESR) : 15mΩ@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Tolerance : ±20%
Description : 330uF ±20% 2.5V Tantalum Capacitors 15mΩ@100kHz 2917
Mfr. Part # : 2R5TPE330MF
Model Number : 2R5TPE330MF
Package : 2917
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: TPE series
  • Material: Conductive Polymer Tantalum Solid
  • Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS, Halogen free
  • Packaging: Small order quantity (500 pcs/reel) available
Technical Specifications
TPE (B size) B 47 to 470 2.0 to 10 1.8 to 8 -55 to +105 3.5 2.8 1.9 15 max. See characteristics list See characteristics list +105 C, 1000 h rated voltage applied +85 C, 1000 h, rated voltage applied 20 % (120 Hz / +20 C)
TPE (D size) D 68 to 1500 2.5 to 10 1.8 to 10 -55 to +105 Various (e.g., 7.3 4.3 1.3, 7.3 4.3 2.4, 7.3 4.3 3.8) 7 max. (for some models) See characteristics list See characteristics list +105 C, 2000 h rated voltage applied (for some models) +60 C, 90% to 95% RH, 500 h, No-applied voltage 20 % (120 Hz / +20 C)
Specific Models (B size examples) B 100 6.3 6.3 85/105 3.5 2.8 1.9 0.08 120 max. 0.08 1000 h - 20 %
Specific Models (B size examples) B 220 4.0 4.0 85/105 3.5 2.8 1.9 0.08 220 max. 0.08 1000 h - 20 %
Specific Models (D size examples) D 470 6.3 6.3 105 7.3 4.3 2.8 0.10 207.9 max. 0.10 2000 h - 20 %
Specific Models (D size examples) D 1000 2.5 2.5 105 7.3 4.3 3.8 0.10 2400 max. 0.10 3000 h - 20 %