Contact Now
Capacitance : 150uF
Voltage Rating : 10V
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Tolerance : ±20%
Description : 150uF ±20% 10V Tantalum Capacitors
Mfr. Part # : 10TPE150MPL
Model Number : 10TPE150MPL
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors
  • Series: TPE series
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS compliance, Halogen free
  • Certifications: Complies with EU RoHS Directive (DIRECTIVE 2011/65/EU andEU)2015/863)
  • Environmental: No Ozone Depleting Chemicals (ODC's) used.
Technical Specifications
General Specifications:
Specification Value
Capacitance Tolerance 20 % (120 Hz / +20 )
Category Temperature Range -55 to +105
Rated Temperature +85
Endurance (+85 , 1000 h, rated voltage applied) Capacitance change: Within 20 % of the initial value
Leakage current: 3 times of the initial limit
Dissipation factor (tan ): 1.5 times of the initial limit
Endurance (+105 , 1000 h, rated voltage applied) Capacitance change: Within the initial limit
Leakage current: 1.5 times of the initial limit
Leakage current: Within +50 %, 20 % of the initial value (For specific models)
Reflow Temperature 250 / 260 (depending on series)
Failure Rate (JIS C 5003) 0.5 % / 1000 h (Confidence level: 60%) (B2 size or less: 1.0%)
TPE Series - B Size Specifications:
Model Rated Voltage (V) Rated Capacitance (F) Case Size Code Dimensions (L W H mm) ESR (m max.) Ripple Current (mA rms) tan (120 Hz / +20 ) Leakage Current (A)