Surface Mount Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors PANASONIC 4TPF330MFL for General Purpose
Contact Now
Capacitance : 330uF
Voltage Rating : 4V
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Tolerance : ±20%
Description : 330uF ±20% 4V Tantalum Capacitors
Mfr. Part # : 4TPF330MFL
Model Number : 4TPF330MFL
Contact Now
Product Overview
The TPF series Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors are surface mount type capacitors designed for general-purpose and standard use in electronic equipment. They offer advantages such as super low ESR (5 m max.) and large capacitance (1000 F max.). These capacitors are RoHS compliant and halogen-free, making them suitable for a wide range of applications including audio/visual equipment, home appliances, computers, office equipment, optical equipment, and measuring equipment. They are engineered for stable characteristics when used within rated voltage and are designed to minimize risks associated with electrical and thermal stresses.