Contact Now
Capacitance : 22uF
Voltage Rating : 25V
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 60mΩ@100kHz
Tolerance : ±20%
Description : 22uF ±20% 25V Tantalum Capacitors 60mΩ@100kHz
Mfr. Part # : 25TQC22MYFD
Model Number : 25TQC22MYFD
Contact Now
Product Overview
The TQC series Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors are surface mount type components designed for general electronic equipment. These capacitors offer high voltage capabilities up to 35 V max. and are RoHS compliant and Halogen-free. They are suitable for applications requiring stable performance across a wide temperature range and feature a low dissipation factor and leakage current. Available in B and D sizes, they provide reliable performance for various industrial and commercial applications.
Product Attributes
  • Brand: Panasonic Industry (implied from legal/safety text)
  • Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS, Halogen free
  • Series: TQC
Technical Specifications
Product Name / Series Case Size Rated Capacitance (F) Rated Voltage (V) Category Voltage (V) Category Temperature (C) Dimensions (L x W x H) (mm) Ripple Current (mA rms) (100 kHz / +105 C) ESR (m max.) (100 kHz / +20 C) tan (120 Hz / +20 C) Leakage Current (A) (After 5 min) Endurance (+105 C, 2000 h) Capacitance Change Dissipation Factor Change Leakage Current Change Surge Voltage Min. Packaging Qty (pcs)
TQC (B size) B 10 - 47 16 - 35 16 - 35 -55 to +105 1.9 x 2.8 x 1.0 (approx. for some models) See Characteristics List See Characteristics List 1.5 times of initial limit Within initial limit Capacitance change Within 20% of initial value; Dissipation factor 1.5 times of initial limit Within 20 % (120 Hz / +20 C) 1.5 times of the initial limit Within the initial limit Rated voltage 1.15 500 (reel) / 1000 (reel)
TQC (D size) D 10 - 220 16 - 35 16 - 25 -55 to +105 See Dimensions (D12, D15, D2, D3L) See Characteristics List See Characteristics List 1.5 times of initial limit See Characteristics List Capacitance change Within 20% of initial value; Dissipation factor 1.5 times of initial limit 20 % (120 Hz / +20 C) 1.5 times of the initial limit 3 times of the initial limit Rated voltage 1.15 500 (reel) / 1000 (reel)