Surface Mount Conductive Polymer Capacitors PANASONIC 10TAB47M with Rated Voltage from 2.5 to 10 V DC
Contact Now
Capacitance : 47uF
Voltage Rating : 10V
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 70mΩ@100kHz
Tolerance : ±20%
Description : 47uF ±20% 10V Tantalum Capacitors 70mΩ@100kHz
Mfr. Part # : 10TAB47M
Model Number : 10TAB47M
Contact Now
Product Overview
This series of Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors, designated as TA, are surface mount type components designed for demanding applications. They offer a wide category temperature range from 55 C to +105 C and a rated voltage range from 2.5 V.DC to 10 V.DC. These capacitors are RoHS compliant and Halogen free, making them suitable for environmentally conscious designs. They are guaranteed at 85 C 85 %RH and feature a polarity marking (+). Key advantages include their solid construction and the use of conductive polymer technology.
Product Attributes
  • Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors
  • Series: TA
  • Construction: Surface Mount Type
  • Compliance: RoHS compliance, Halogen free
  • Guaranteed Conditions: 85 C 85 %RH
  • Polarity Marking: (+)
Technical Specifications
Series Rated voltage (V.DC) Category voltage (V.DC) Category temp. (C) Rated capacitance (F) Size code Case size (mm) L Case size (mm) W Case size (mm) H Ripple current (mAr.m.s.) 1 ESR (m max.) 2 tan d (120 Hz/+20 C) 3 LC (A) 4 Part number Packaging Q'ty (pcs)