Contact Now
Capacitance : 150uF
Voltage Rating : 6.3V
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 35mΩ@300kHz
Tolerance : ±20%
Description : 150uF ±20% 6.3V Tantalum Capacitors 35mΩ@300kHz
Mfr. Part # : 6TPG150MZG
Model Number : 6TPG150MZG
Contact Now
Product Overview
The TPG Series Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors are designed for surface mount applications, offering a compact and low-profile solution. These capacitors feature a small size (L3.5 W 2.8 H 1.1 mm) and a large capacitance up to 220 F. They are RoHS compliant and halogen-free, making them suitable for a wide range of electronic applications requiring reliable performance and space efficiency.
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS compliance, Halogen free
  • Series: TPG
Technical Specifications
Series Rated Voltage (V.DC) Category Voltage (V.DC) Rated Capacitance (F) Size Code Case Size (mm) L Case Size (mm) W Case Size (mm) H Ripple Current (mAr.m.s.) (100 kHz/+45 C) ESR (m max.) (100 kHz/+20 C) tan d (120 Hz/+20 C) LC (A) (After 5 minutes) Part Number Packaging Q'ty (pcs)