Contact Now
Capacitance : 150uF
Voltage Rating : 6.3V
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Tolerance : ±20%
Description : 150uF ±20% 6.3V Tantalum Capacitors
Mfr. Part # : 6TPF150MPL
Model Number : 6TPF150MPL
Contact Now
Product Overview
The TPF series conductive polymer tantalum solid capacitors are surface mount type components designed for general-purpose and standard use in electronic equipment. They offer advantages such as super low ESR (5 m max.) and large capacitance (1000 F max.). These capacitors are RoHS compliant and halogen-free, making them suitable for a wide range of applications including audio/visual equipment, home appliances, computers, office equipment, optical equipment, and measuring equipment. They are designed for reliable performance with specific limitations on leakage current, dissipation factor, and capacitance change under various environmental conditions like damp heat and endurance tests.
Product Attributes
  • Brand: Panasonic (implied by context)
  • Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS compliance, Halogen free
  • Certifications: Complies with RoHS Directive (2011/65/EU and (EU)2015/863)
  • Material: Conductive Polymer Tantalum Solid
  • Environmental: No Ozone Depleting Chemicals (ODC's) used.
Technical Specifications
General Specifications
Specification Value
Super Low ESR 5 m max.
Large Capacitance 1000 F max.
Capacitance Tolerance 20 % (120 Hz / +20 )
Category Temperature Range -55 to +105
Rated Voltage Range 2.5 V to 10 V
Category Voltage Range 2.0 V to 10 V
Rated Capacitance Range 150 F to 1000 F
Endurance +105 , 2000 h rated voltage applied
Damp Heat (Steady State) +60 , 90 % to 95 % RH, 500 h, No-applied voltage
Surge Voltage Rated voltage 1.15
Reflow Temperature 260 or 250 (per specification)
Floor Life Level 2a (Conditions: 30 / 60 %RH, 4 weeks)