Contact Now
Capacitance : 220uF
Voltage Rating : 2.5V
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 35mΩ@100kHz
Tolerance : ±20%
Description : 220uF ±20% 2.5V Tantalum Capacitors 35mΩ@100kHz
Mfr. Part # : 2R5TPE220MAZB
Model Number : 2R5TPE220MAZB
Contact Now
Product Overview
Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors designed for surface mount applications. These capacitors offer a small form factor with dimensions of L 3.5W 2.8H 1.9 mm, and feature low ESR of 15 m. They are RoHS compliant and Halogen-free, making them suitable for environmentally conscious designs. The series is ideal for applications requiring reliable performance within a temperature range of 55 C to +105 C.
Product Attributes
  • Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS compliance, Halogen free
Technical Specifications
TPE B2 55 C to +105 C 2.0 to 10 1.8 to 8.0 47 to 470 20 % (120 Hz / + 20 C) Rated voltage 1.15 Capacitance change: Within 20 % of initial value; tan d < 1.5 times initial limit; DC leakage current: Within initial limit Capacitance change: Within +50 %, 20 % (specific models) or +40 %, 20 % (other models) of initial value; tan d < 1.5 times initial limit; DC leakage current < 3 times initial limit