Surface Mount Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors PANASONIC 10TPB47M with RoHS Compliance
Contact Now
Capacitance : 47uF
Voltage Rating : 10V
Equivalent Series Resistance(ESR) : 70mΩ@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Tolerance : ±20%
Description : 47uF ±20% 10V Tantalum Capacitors 70mΩ@100kHz
Mfr. Part # : 10TPB47M
Model Number : 10TPB47M
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Panasonic Industry
  • Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS compliance, Halogen free
Technical Specifications
Part Number Size Code Rated Capacitance (F) Rated Voltage (V) Category Voltage (V) Category Temp. (C) ESR (m max.) Ripple Current (mA rms) Leakage Current (A) tan (120 Hz / +20 ) Endurance (+105 , rated voltage applied) Dimensions (mm) (L x W x H) Min. packaging qty (pcs)