Contact Now
Capacitance : 220uF
Voltage Rating : 6.3V
Equivalent Series Resistance(ESR) : 25mΩ@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Tolerance : ±20%
Description : 220uF ±20% 6.3V Tantalum Capacitors 25mΩ@100kHz 2917
Mfr. Part # : 6TPE220MAPB
Model Number : 6TPE220MAPB
Package : 2917
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Series: TPE
  • Certifications: RoHS compliance, Halogen free
  • Material: Conductive Polymer Tantalum Solid
Technical Specifications
TPE (B size) B2 47 to 470 2.0 to 10 1.8 to 8 -55 to +105 85 or 105 3.5 2.8 1.9 15 max. See list See list See list 1000 h at rated voltage 20 % (120 Hz / +20 ) 500 250 or 260 2a or 3
TPE (D size) D2E 68 to 470 2.5 to 10 1.8 to 8 -55 to +105 85 or 105 7.3 4.3 1.3 to 7.3 4.3 2.8 7 max. See list See list See list 1000 h or 2000 h at rated voltage 20 % (120 Hz / +20 ) 500 250 or 260 2a or 3
TPE (D size) D3L 150 to 1000 4.0 to 10 2.5 to 8 -55 to +105 85 or 105 7.3 4.3 2.8 to 7.3 4.3 3.8 See list See list See list See list 1000 h or 2000 h at rated voltage 20 % (120 Hz / +20 ) 500 250 or 260 2a or 3
TPE (D size) D4 330 to 1500 6.3 to 10 5.0 to 8 -55 to +105 85 or 105 7.3 4.3 3.8 See list See list See list See list 1000 h or 2000 h at rated voltage 20 % (120 Hz / +20 ) 500 250 or 260 2a or 3
TPE (D size) D15E 680 to 1500 10 8 -55 to +105 105 7.3 4.3 4.3 See list See list See list See list 2000 h at rated voltage 20 % (120 Hz / +20 ) 500 260 3