Contact Now
Capacitance : 470uF
Voltage Rating : 6.3V
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Tolerance : ±20%
Description : 470uF ±20% 6.3V Tantalum Capacitors
Mfr. Part # : 6TPE470MW
Model Number : 6TPE470MW
Product Attributes
  • Brand: Panasonic (implied by context)
  • Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors
  • Series: TPE series
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS compliance, Halogen free
  • Certifications: EU RoHS Directive compliant
  • Material: Conductive Polymer Tantalum Solid
Technical Specifications
Category Specification Details
General Capacitance Tolerance 20 % (120 Hz / +20 )
Category Temperature Range -55 to +105
Rated Temperature +85
B Size Dimensions (L W H) 3.5 2.8 1.9 mm
Low ESR 15 m max.
Rated Voltage Range 2.0 V to 10 V
D Size Low Profile Height 1.5 mm max.
Low ESR 7 m max.
Large Capacitance 1500 F max.
Reflow Conditions Standard 250 (B size), 260 (D size)
Floor Life Level Level 2a 4 weeks at 30 / 60 %RH
Specific Model Data (Examples - refer to full datasheet for complete list)
B Size Models Rated Capacitance Code Rated Voltage Code
TPE Series 47 F to 470 F 1.8 V to 10 V
D Size Models Rated Capacitance Code Rated Voltage Code
TPE Series 68 F to 1500 F 2.5 V to 10 V