Contact Now
Capacitance : 470uF
Voltage Rating : 2.5V
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Tolerance : ±20%
Description : 470uF ±20% 2.5V Tantalum Capacitors
Mfr. Part # : 2R5TPF470M9L
Model Number : 2R5TPF470M9L
Contact Now
Product Overview
The TPF series Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors are surface mount type capacitors designed for general-purpose and standard use in electronic equipment. They offer advantages such as super low ESR (5 m max.) and large capacitance (1000 F max.). These capacitors comply with RoHS and are halogen-free. They are suitable for applications including audio/visual equipment, home appliances, computers, office equipment, optical equipment, and measuring equipment. The series also offers small order quantity options (500 pcs/reel).
Product Attributes
  • Brand: Panasonic (implied by context and notices)
  • Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Compliance: RoHS, Halogen free
  • Certifications: Complies with RoHS Directive (DIRECTIVE 2011/65/EU andEU)2015/863)
  • Material: Conductive Polymer Tantalum Solid
Technical Specifications
General Specifications:
Specification Value
Super Low ESR 5 m max.
Large Capacitance 1000 F max.
Capacitance Tolerance 20 % (120 Hz / +20 )
Category Temperature Range -55 to +105
Leakage Current (LC*4) See characteristics list (Initial limit 3 times)
Dissipation Factor (tan *3) See characteristics list (Initial limit 1.5 times)
Endurance +105 , 2000 h, rated voltage applied
Damp Heat (Steady State) +60 , 90 % to 95 % RH, 500 h, No-applied voltage
Surge Voltage Rated voltage 1.15
Reflow Temperature 260 or 250 (depending on model)
Floor Life Level 2a (4 weeks at 30 / 60 %RH)