Contact Now
Capacitance : 220uF
Voltage Rating : 10V
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 40mΩ@100kHz
Tolerance : ±20%
Description : 220uF ±20% 10V Tantalum Capacitors 40mΩ@100kHz
Mfr. Part # : 10TPB220M
Model Number : 10TPB220M
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Type: Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors
  • Series: TPB
  • Compliance: RoHS compliance, Halogen free
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Polarity Marking: (+)
Technical Specifications
Series Size Code Rated Voltage (V.DC) Rated Capacitance (F) Category Temperature Range (C) Category Voltage (V.DC) Capacitance Tolerance (%) Dimensions (L x W x H mm) Ripple Current (mAr.m.s.) ESR (m max.) tan d (120 Hz/+20 C) Leakage Current (A) Part Number Packaging Q'ty (pcs) Reflow Temp