Contact Now
  • 1
Description : CASE-H-7343-21(mm) Tantalum Capacitors RoHS
Mfr. Part # : CA55-H035K476TE100
Model Number : CA55-H035K476TE100
  • Product Name: CA55 Series Chip Type Conductive Polymer Solid Tantalum Capacitor
  • Cathode Material: PEDOT
  • Origin: Hunan, China
  • Moisture Sensitivity Level (MSL): Level 3
Technical Specifications
Specification Details
Model CA55-H035K476TE100
Operating Temperature Range -55 to +125
Rated Voltage Range 35VDC
Nominal Capacitance (CR) 47 10% F
Capacitance Test Conditions 25 5, 120Hz
Dissipation Factor (tg) Max 10%
Equivalent Series Resistance (ESR) Max 100 m at 25 5, 100kHz
Leakage Current (I0) I0 0.1 CR UR or 5A (whichever is greater), measured after 5 min application of rated voltage UR. Upper limit: 164.5A.
Ripple Current (Irms) Max 1360 mA at 25, 100kHz
Temperature Characteristics (Dissipation Factor Max) -55: 15%; +85: 15%; +125: 20%