Chip Conductive Polymer Solid Tantalum Capacitor Xiangyee CA55-H016M157TE080 with Stable Performance
Contact Now
Capacitance : 150uF
Current - Leakage : 240uA@25℃,5min
Voltage Rating : 16V
Ripple Current : 1.521A@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 80mΩ@100kHz
Tolerance : ±20%
Description : 150uF 16V 80mΩ@100kHz ±20% CASE-H-7343-21(mm) Tantalum Capacitors RoHS
Mfr. Part # : CA55-H016M157TE080
Model Number : CA55-H016M157TE080
  • Product Name: CA55 Series Chip Conductive Polymer Solid Tantalum Capacitor
  • Origin: Hunan, China
  • Material: Conductive Polymer Solid Tantalum
  • MSL Rating: Level 3
Technical Specifications
Specification Details
Product Model CA55-H016M157TE080
Operating Temperature Range -55 to +125
Rated Voltage Range 16VDC
Capacitance (CR) 150 20% F (at 255, 120Hz)
Dissipation Factor (tg) Max 10% (at 255, 120Hz)
Equivalent Series Resistance (ESR) Max 80 m (at 255, 100kHz)
Leakage Current (I0) I0 0.1 CRUR or 5A, whichever is greater. Upper limit: 240A.
Ripple Current (Irms) Max 1521 mA (at 25/100kHz)
Temperature Characteristics (tg Max) 15% at -55, 15% at +85, 20% at +125