Contact Now
  • 1
Description : CASE-E-7343-41(mm) Tantalum Capacitors RoHS
Mfr. Part # : CA45-E6R3K108T
Model Number : CA45-E6R3K108T
Package : CASE-E-7343-41(mm)
  • Product Series: CA45
  • Type: Conventional Chip Solid Electrolyte Tantalum Capacitor
  • Cathode Material: MnO2
  • Origin: China
Technical Specifications
Specification Details
Model Specification CA45-E6R3K108T
Operating Temperature Range -55 to +125
Rated Voltage Range 6.3VDC
Nominal Capacitance (CR) 1000 F 10%
Dissipation Factor (tg) Max 30% (at 255, 120Hz)
Equivalent Series Resistance (ESR) Max 600 m (at 255, 100kHz)
Leakage Current (I0) I0 0.01CRUR or 0.5A, whichever is greater (at rated voltage UR, charged for 5 min)
Ripple Current (Irms) 524mA (at 25/100KHz)
MSL Level Level 1
Test Conditions Ambient Temperature: 255, Relative Humidity: 80% RH. Capacitance, loss, and ESR measured in series under 2.0V bias voltage (ESR at 100kHz, Capacitance/Loss at 100Hz). Leakage current measured after charging with rated voltage UR for 5 min.
Soldering Method Reflow soldering recommended. Peak temperature 250, holding time within 0~-5 of peak temperature 5s. Manual soldering: Iron power 25W, temperature <300, time <3s.
Case Codes and Dimensions (EIA Metric)
Case Code EIA Metric L (mm) W1 (mm) H (mm) S (mm) W2 (mm)
A 3216-16 3.35 1.74 1.80 0.70 1.20
B 3528-19 3.68 3.00 2.08 0.70 2.20
C 6032-25 6.20 3.40 2.65 1.30 2.20
H 7343-19 7.48 4.45 2.15 1.30 2.40
F 7260-19 7.55 6.27 1.90 1.40 4.00
D 7343-28 7.45 4.45 3.00 1.30 2.40
E 7343-41 7.40 4.40 4.58 1.30 2.40
V 7361-36 7.50 6.20 3.80 1.40 3.00
W 7361-41 7.50 6.20 4.15 1.40 3.00
X 7360-60 7.51 6.18 6.20 1.40 3.00
Product Coding Structure
Product Model: CA45
DC Rated Voltage: e.g., 6R3=6.3Vdc, 010=10Vdc, 025=25Vdc, 050=50Vdc
Capacitance Code: First 2 digits are significant figures, unit is pF. The 3rd digit is the exponent (number of zeros after significant digits). e.g., 108 = 1000F (10 x 10^8 pF)
Capacitance Tolerance: K=10%, M=20%
Case Code: See Case Code & Size table.
Plating: T = 100% Matte Tin Plating (Lead-free)
Marking Example
J108: [Positive Terminal Mark] [Capacitance Code] [Voltage Code (J=6.3Vdc)]
Reliability Test Items
Test Item Test Condition Acceptance Criteria
Taping & Packing
Reel Size Tape Width Quantity (pcs/reel)
180mm (7") 8mm 2000 (Case A, B)
180mm (7") 12mm 2000 (Case A, B), 500 (Case C, H, F, D, E, V, W), 200 (Case X)
180mm (7") 16mm 500 (Case C, H, F, D, E, V, W), 400 (Case X)
Life Expectancy
Average failure rate: 0.5%/2000 hours at category voltage UC and category temperature TC.