Chip Conductive Polymer Solid Tantalum Capacitor Xiangyee CA55-H035K686TE070 for Electronic Circuits
Contact Now
Description : CASE-H-7343-21(mm) Tantalum Capacitors RoHS
Mfr. Part # : CA55-H035K686TE070
Model Number : CA55-H035K686TE070
  • Product Name: CA55 Type Chip Conductive Polymer Solid Tantalum Capacitor
  • Origin: Hunan, China
  • Cathode Material: PEDOT
  • MSL Level: 3
Technical Specifications
Specification Value Unit Notes
Model CA55-H035K686TE070 - Customer Specific Model
Rated Voltage (UR) 35 VDC -
Nominal Capacitance (CR) 68 F 10% tolerance at 255, 120Hz
Dissipation Factor (tg) 10 % (max) at 255, 120Hz
Equivalent Series Resistance (ESR) 70 m (max) at 255, 100kHz
Leakage Current (I0) I0 0.1CRUR or 5A, whichever is greater. Upper limit calculated as 238A.
Ripple Current (Irms) Withstandable ripple current upper limit: 1626 mA at 25/100KHz.
Operating Temperature Range -55 to +125
Load Voltage Derating (-55 to 85) 90% UR - For UR 10V, in filter circuits
Load Voltage Derating (85 to 125) 72% UR - For UR 10V, in filter circuits
Load Voltage Derating (-55 to 85) 80% UR - For UR 10V
Load Voltage Derating (85 to 125) 64% UR - For UR 10V
Maximum Allowable Reverse Voltage (at 25) 10% UR or 1V, whichever is smaller
Maximum Allowable Reverse Voltage (at 85) 5% UR or 0.5V, whichever is smaller
Maximum Allowable Reverse Voltage (at 125) 1% UR or 0.1V, whichever is smaller
Case Code H - 7343-21 (7.30x4.30x2.10 mm)
Power Dissipation (CA55 Series) 185 mW (@+25) For Case Code H
Reliability Test Items
Item Technical Requirement Test Standard
Vibration Capacitance change within 15% of initial measurement. Dissipation factor within standard value. ESR within 150% of standard value. Leakage current within 150% of standard value. No obvious mechanical damage. Frequency: 10-55Hz; Amplitude: 1.5mm; Duration: 2 hours per direction (X,Y,Z).
High Current Charge/Discharge Capacitance change within 20% of initial measurement. Dissipation factor within standard value. ESR within 200% of standard value. Leakage current within 300% of standard value. No obvious change in appearance. Rated voltage, 5s charge, 5s discharge, 10A, 10000 cycles.
Product Coding
Example: CA55-H035K686TE070
  • CA55: Model
  • H: Case Code (7343-21)
  • 035: Rated Voltage Code (35Vdc)
  • K: Capacitance Tolerance (10%)
  • 686: Capacitance Code (68F)
  • T: Plating (100% Matte Tin Plating, Lead-free)
  • E070: ESR Value (70m)
Case Code & Size
Case Code EIA Code Metric (mm) L (mm) W1 (mm) H (mm) S (mm) W2 (mm)
H 2917 7343-21 7.300.30 4.300.30 2.100.30 1.300.30 2.400.20
Taping & Packing
Case Size Quantity (pcs / reel)
H 1000
Life Expectancy
Average failure rate: 0.5%/2000 hours at category voltage UC and category temperature TC.