Conductive Polymer Solid Tantalum Capacitor Xiangyee CA55-H016M107TE050 Suitable for Filter Circuits
Contact Now
Description : CASE-H-7343-21(mm) Tantalum Capacitors RoHS
Mfr. Part # : CA55-H016M107TE050
Model Number : CA55-H016M107TE050
Package : CASE-H-7343-21(mm)
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: HUNAN XIANGYEE ELECTRONIC TECHNOLOGY CO., LTD.
  • Product Series: CA55
  • Origin: Hunan, China
  • Electrolyte Type: Conductive Polymer Solid Tantalum
  • Polarity: Polarized (Reverse voltage is forbidden)
  • MSL Rating: Level 3
Technical Specifications
Specification Details
Product Model CA55
Specific Model Example CA55-H016M107TE050
Cathode Material PEDOT
Operating Temperature Range -55 to +125
Rated Voltage Range 16VDC
Nominal Capacitance (CR) 100 20% F (at 255, 120Hz)
Dissipation Factor (tg) Max 10% (at 255, 120Hz)
Equivalent Series Resistance (ESR) Max 50 m (at 255, 100kHz)
Leakage Current (I0) I0 0.1 CRUR or 5A, whichever is greater (after 5 min application of rated voltage UR at 25)
Upper Limit of Leakage Current 160A (calculated based on formula)
Ripple Current (Irms) Max 1924 mA (at 25, 100kHz)
Temperature Characteristics - Dissipation Factor (tgMax) 15% (-55), 15% (+85), 20% (+125)
Temperature Characteristics - Leakage Current (IMax) 8I0 (-55), 10I0 (+85), 10I0 (+125)
Maximum Allowable Reverse Voltage (at 25) 10% UR or 1V, whichever is smaller
Maximum Allowable Reverse Voltage (at 85) 5% UR or 0.5V, whichever is smaller
Maximum Allowable Reverse Voltage (at 125) 1% UR or 0.1V, whichever is smaller
Load Voltage Temperature Derating (Filter Circuit, UR10V) 90% UR (at 25), 72% UR (at 85)
Load Voltage Temperature Derating (Filter Circuit, UR10V) 80% UR (at 25), 64% UR (at 85)
Load Voltage Temperature Derating (General, UR10V) 75% UR (at 25), 60% UR (at 85)
Load Voltage Temperature Derating (General, UR10V) 50% UR (at 25), 40% UR (at 85)
Protection Resistance (Switching Power Supply Circuit) At least 3 /V in series
Storage Temperature 10~30 (non-vacuum), Humidity 60% RH, no corrosive gases
Recommended Welding Reflow soldering SMT
Manual Welding Conditions Iron power 60W, Temperature 350, Time 5s
Reflow Soldering Peak Temperature (TP) 250
Reflow Soldering Holding Time at Peak (TP range 0~-5) 5s
Case Codes & Dimensions
Case CodeEIA MetricL (mm)W1 (mm)H (mm)S (mm)W2 (mm)
A1206 (3216-16)3.200.201.600.201.600.300.700.201.200.20
B11210 (3528-12)3.500.202.800.201.200.300.700.202.200.20
B1210 (3528-19)3.500.202.800.201.900.300.700.202.200.20
C2312 (6032-25)6.000.303.200.302.500.301.300.302.200.20
H12917 (7343-15)7.300.304.300.301.500.301.300.302.400.20
L2917 (7343-19)7.300.304.300.301.900.301.300.302.400.20
H2917 (7343-21)7.300.304.300.302.100.301.300.302.400.20
D2917 (7343-28)7.300.304.300.302.800.301.300.302.400.20
Y2917 (7343-40)7.300.304.300.304.000.301.300.302.400.20
E2917 (7343-43)7.300.304.300.304.300.301.300.302.400.20
F2924 (7361-19)7.300.306.100.301.900.301.400.303.000.20
V2924 (7361-36)7.300.306.100.303.600.301.400.303.000.20
W2924 (7361-41)7.300.306.100.304.100.301.400.303.000.20
Product Coding Example: CA55-H016M107TE050
T: 100% Matte Tin Plating (Lead-Free)
E050: ESR value (50m)
016: DC Rated Voltage (16Vdc)
107: Capacitance Code (100F)
M: Capacitance Tolerance (20%)
CA55: Model
Reliability Test - Solderability Electrode solder coverage >95%
Average Failure Rate 0.5%/2000 hours (at category voltage UC and category temperature TC)