Conventional Chip Tantalum Capacitor Xiangyee CA45-E010K477T for Performance in Electronic Equipment
Contact Now
Description : CASE-E-7343-41(mm) Tantalum Capacitors RoHS
Mfr. Part # : CA45-E010K477T
Model Number : CA45-E010K477T
Package : CASE-E-7343-41(mm)
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: HUNAN XIANGYEE ELECTRONIC TECHNOLOGY CO., LTD.
  • Product Name: CA45 Conventional Chip Solid Electrolyte Tantalum Capacitor
  • Origin: Hunan, China
  • Cathode Material: MnO2
  • MSL Level: 1
Technical Specifications
Specification Details
Model CA45-E010K477T
Operating Temperature Range -55 to +125
Rated Voltage Range 10VDC
Nominal Capacitance (CR) 470F 10%
Dissipation Factor (tg) Max 15% @ 255, 120Hz
Equivalent Series Resistance (ESR) Max 500m @ 255, 100kHz
Leakage Current (I0) I0 0.01CRUR or 0.5A (whichever is greater) @ Rated Voltage UR, 5 min charge. For 10V, I 47A.
Ripple Current (Irms) Capability 574mA @ 25/100KHz
Maximum Allowable Reverse Voltage 10% UR or 1V (whichever is smaller) @ 25; 5% UR or 0.5V @ 85; 1% UR or 0.1V @ 125.
Case Codes & Dimensions (EIA Metric)
  • A: 3216-16 (3.35 x 1.74 x 1.80 mm)
  • B: 3528-19 (3.68 x 3.00 x 2.08 mm)
  • C: 6032-25 (6.20 x 3.40 x 2.65 mm)
  • H: 7343-19 (7.48 x 4.45 x 2.15 mm)
  • F: 7361-19 (7.55 x 6.27 x 1.90 mm)
  • D: 7343-28 (7.45 x 4.45 x 3.00 mm)
  • E: 7343-43 (7.40 x 4.40 x 4.58 mm)
  • V: 7361-36 (7.50 x 6.20 x 3.80 mm)
  • W: 7361-41 (7.50 x 6.20 x 4.15 mm)
  • X: 7360-60 (7.51 x 6.18 x 6.20 mm)
Termination Plating T = 100% Matte Tin Plating (Lead-free)
Product Coding Example CA45-E010K477T (CA45 Series, E Case Code, 10V Rated Voltage, K Tolerance 10%, 477 Capacitance Code for 470F, T Plating)
Marking Example A477 (Positive Electrode Mark), 477 (Capacitance Code for 470F), A (Voltage Code for 10Vdc)
Packaging Quantity (pcs/plate)
  • A, B: 2000
  • C, H, F, D, E, V, W: 500
  • X: 400
Average Failure Rate 0.5%/2000 hours at Category Voltage (UC) and Category Temperature (TC).