Contact Now
Frequency Stability : ±25ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency : 16MHz
Description : ±25ppm 3.3V 16MHz SMD2520-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-12-33E16.000000
Model Number : MST8011AI-12-33E16.000000
The MST 8011 is a low-power, programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with and a direct replacement for quartz oscillators, providing excellent total frequency stability down to 20 ppm. With low power consumption of 4.2 mA (typical) at 1.8V, a wide VDD supply range of 1.62V to 3.63V, and high shock and vibration resistance, the MST 8011 is ideal for demanding applications. It features a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible outputs. Available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm), it complies with RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free standards.
Applications:
  • DVRs
  • IP High-Definition Cameras
  • Tablets
  • Solid State Drives
  • Data Centers
  • Servers
  • PLCs
  • Industrial Control
  • Power Equipment
  • New Energy
  • Medical Equipment
Product Attributes:
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen, China
Electrical Characteristics
Output Frequency Range F 1 - 156.25 MHz
Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance at 25C, 1st year aging at 25C, variations in operating temperature, rated supply voltage, and load. Other stability options: 25 ppm, 30 ppm, 50 ppm.
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
-40 - 85 Industrial Grade
-40 - 105 Extended Industrial Grade
-55 - 125 Automotive Grade
Power Supply Voltage VDD_1.8 1.62 1.8 1.98 V
VDD_3.3 2.97 3.3 3.63 V
VDD_XX 2.25 - 3.63 V
VDD_YY 1.62 - 3.63 V
Current Consumption Idd - 4.2 - mA No Load, F=20MHz, VDD=1.8V
Idd - 4.5 - mA No Load, F=20MHz, VDD=2.5V
Idd - 4.9 - mA No Load, F=20MHz, VDD=2.8V to 3.3V
OE Disable Current I_OD - 4.5 - mA VDD=1.8V, OE=GND, High-Z Output
I_OD - 4.8 - mA VDD=2.5V to 3.3V, OE=GND, High-Z Output
Standby Current I_std - 0.6 - A ST=GND, VDD=1.8V, Weak Pull-down
I_std - 0.8 - A ST=GND, VDD=2.5V, Weak Pull-down
I_std - 1.5 - A ST=GND, VDD=2.8V to 3.3V, Weak Pull-down
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full Voltage Range
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 2 mA (VDD_1.8)
- - VDD0.1 V IOL = 3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
- - VDD0.1 V IOL = 4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -2 mA (VDD_1.8)
VDD0.9 - - V IOL = -3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
VDD0.9 - - V IOL = -4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Rise and Fall Time Tr, Tf - 1.7 - ns VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V, 20% to 80%
- 1.9 - ns VDD = 2.25V to 3.63V, 20% to 80%
- 2.2 - ns VDD = 1.8V, 20% to 80%
Input Low Voltage VIL - - VDD0.3 V Pin 1, OE or ST
Input High Voltage VIH VDD0.7 - -- V Pin 1, OE or ST
Startup Time T_start - 5.0 -- ms Measured from the time VDD reaches its nominal minimum.
Enable/Disable Time T_oe - 130 ns F=180 MHz. Other frequencies, Toe = 100 ns + 3cycles.
Resume Time T_resume - 5.0 - ms Measured from ST pin exceeding 50% threshold.
RMS Period Jitter T_jitt - 2.2 - ps F = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
- 2.8 - ps F = 75 MHz, VDD = 1.8V
Peak-to-Peak Period Jitter T_pk - 23.3 - ps F = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
- 28.5 - ps F = 75 MHz, VDD = 1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 0.5 - ps F=75 MHz, Integration Bandwidth = 900 kHz to 7.5 MHz
- 1.3 2 ps F = 75 MHz, Integration Bandwidth = 12 kHz to 20 MHz