Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-72-33E25.000000 Consumption and Excellent Frequency Stability
Contact Now
Frequency Stability : ±25ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency : 25MHz
Description : ±25ppm 3.3V 25MHz SMD2016-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-72-33E25.000000
Model Number : MST8011AI-72-33E25.000000
Package : SMD2016-4P
Contact Now
MST8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST8011 is a low-power, programmable oscillator offering precise frequency control from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz resolution. It is 100% pin-compatible with traditional quartz oscillators and provides excellent total frequency stability. Designed for low power consumption, it features a standby mode to extend battery life and a fast 5 ms startup time. The device supports LVCMOS/HCMOS compatible outputs and is available in industry-standard packages. It is compliant with RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free standards.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen
  • Certifications: RoHS, REACH, Pb-free, Halogen-free
Technical Specifications
Parameter Symbol Min Typical Max Unit Conditions
Output Frequency Range F 1 - 156.25 MHz -
Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance at 25C, 1st year aging at 25C, variations in operating temp, rated supply voltage, and load
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
Operating Temperature Range T_use -40 - 85 Industrial Grade
Operating Temperature Range T_use -40 - 105 Extended Industrial Grade
Power Supply Voltage VDD_1.8 1.62 1.8 1.98 V -
Power Supply Voltage VDD_3.3 2.97 3.3 3.63 V -
Power Supply Voltage VDD_XX 2.25 - 3.63 V -
Power Supply Voltage VDD_YY 1.62 - 3.63 V -
Current Consumption Idd - 4.2 - mA No load condition, F=20 MHz, VDD=1.8V
Standby Current I_std - 0.6 - A ST=GND, VDD=1.8V, Output weak pull-down
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full voltage range
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 2 mA (VDD_1.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -2 mA (VDD_1.8)
Rise and Fall Time Tr, Tf - 2.2 - ns VDD =1.8V, 20% to 80%
Input Low Voltage VIL - - VDD0.3 V Pin 1, OE or ST
Input High Voltage VIH VDD0.7 - -- V Pin 1, OE or ST
Startup Time T_start - 5.0 -- ms Measured from the time VDD reaches its rated minimum
Enable/Disable Time T_oe - - 130 ns F= 180 MHz. Other frequencies, Toe = 100 ns + 3cycles
Resume Time T_resume - 5.0 - ms Measured from the ST pin exceeding 50% threshold
RMS Period Jitter T_jitt - 2.8 - ps F = 75 MHz, VDD = 1.8V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 28.5 - ps F = 75 MHz, VDD = 1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 1.3 2 ps F = 75 MHz, Integration Bandwidth = 12 kHz to 20 MHz
Shock Resistance - - - 60,000 g -
Vibration Resistance - - - >70 g -
G-Sensitivity - - - 0.1 ppb/g -
Applications
Product Dimensions and Recommended Pad Layout
Package Sizes (Dimensions in mm):
  • 2.0 x 1.6 x 0.75 mm
  • 2.5 x 2.0 x 0.75 mm
  • 3.2 x 2.5 x 0.75 mm
Recommended Pad Sizes (Dimensions in mm):
  • For 2.0 x 1.6 mm package
  • For 2.5 x 2.0 mm package
  • For 3.2 x 2.5 mm package
Marking Description (Standard Marking)
  • PIN 1 indicator
  • Lot number
  • Frequency information (e.g., 125.000)
Device Ordering Information
Part Number Structure: MST8011-A-I-2-2-33E-12.288000D
Example Part Number Breakdown:
  • Product Model: MST8011
  • Model Version: A (Initial), B (Revised)
  • Temperature Range: C (Commercial -20C to 70C), I (Industrial -40C to 85C)
  • Package: 7 (2016), 1 (2520), 2 (3225)
  • Pin 1 Function: N (No Connect), E (Output Enable), S (Standby)
  • Operating Voltage (typical): 18 (1.8V 10%), 25 (2.5V 10%), 28 (2.8V 10%), 30 (3.0V 10%), 33 (3.3V 10%), XX (2.25~3.63V), YY (1.62~3.63V)
  • Frequency Stability (ppm): 1 (20), 2 (25), 8 (30), 3 (50)
  • Frequency: 1.000000 to 156.250000 MHz (e.g., 25.000000 for 25MHz)
  • Packaging Specification: D (8 mm Tape & Reel, 3 ku/reel), E (8 mm Tape & Reel, 1 ku/reel)
Test Circuit and Waveform
Refer to Figure 3 for the test circuit and Figure 4 for waveforms.
Reflow Soldering Curve
The reflow soldering curve shown in Figure 5 conforms to the IPC/JEDEC J-STD-020 standard.
Revision History
  • 2025.02.14 V1.0: Official release.
  • 2025.08.13 V1.1: Modified output frequency range in electrical characteristics.
Important Notice
Packing Specification
Taping Specification: Based on EIA-481. Carrier tape material: PS. Cover tape material: PET+PE.
Reel Dimensions: Standard reel sizes (7-inch, 13-inch) with specified dimensions.
Packing: Includes tape leader, carrier tape, and tape trailer specifications.
Tape & Reel Option Selections:
Suffix Packaging Method Package Size (mm) Reel Size (inches) Qty per Reel
D 8mm Tape & Reel 3.2 x 2.5 13 14000
D 8mm Tape & Reel 2.5 x 2.0 13 14000
D 8mm Tape & Reel 2.0 x 1.6 13 14000
E 8mm Tape & Reel 3.2 x 2.5 7 5000
E 8mm Tape & Reel 2.5 x 2.0 7 5000
E 8mm Tape & Reel 2.0 x 1.6 7 5000
Shipping Carton
Inner Box/Pizza Box Dimensions:
Reel size Length (L) Width (W) Height (H) Note
7-inch reel 200mm 200mm 50mm Tolerance 20 mm
13-inch reel 350mm 350mm 50mm -
Shipping Carton Dimensions:
Type L(mm) W(mm) H(mm) Number
7-inch 200mm 200mm 50mm 1
13-inch 365mm 270mm 370mm 5
Storage Environment
  • Recommended storage: less than +30C and 85% RH. Use within 6 months of delivery.