Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-72-33E38.400000 Consumption with Precise Frequency Generation
Contact Now
Description : SMD2016-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-72-33E38.400000
Model Number : MST8011AI-72-33E38.400000
Package : SMD2016-4P
Contact Now
MST 8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST 8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with quartz oscillators and provides excellent total frequency stability. Designed for low power consumption, it features a standby mode to extend battery life and a fast start-up time. The device is resistant to shock and vibration, making it suitable for demanding applications. It is compliant with RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free standards.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, Pb-free, Halogen-free
Technical Specifications
Parameter Symbol Min Typical Max Unit Conditions
Output Frequency Range F 1 - 156.25 MHz
Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance, 1st year aging, operating temp, VDD, and load variations
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
Operating Temperature Range T_use -40 - 85 Industrial Grade
Operating Temperature Range T_use -40 - 105 Extended Industrial Grade
Power Supply Voltage VDD_1.8 1.62 1.8 1.98 V
Power Supply Voltage VDD_3.3 2.97 3.3 3.63 V
Current Consumption Idd - 4.2 - mA No load, F=20MHz, VDD=1.8V
Standby Current Consumption I_std - 0.6 - A ST=GND, VDD=1.8V, weak pull-down
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full voltage range
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 2 mA (VDD_1.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -2 mA (VDD_1.8)
Rise and Fall Time Tr, Tf - 2.2 - ns VDD=1.8V, 20% to 80%
Startup Time T_start - 5.0 - ms From VDD reaching its rated minimum
Enable/Disable Time T_oe - - 130 ns F=180 MHz
Resume Time T_resume - 5.0 - ms From ST pin exceeding 50% threshold
RMS Period Jitter T_jitt - 2.8 - ps F=75MHz, VDD=1.8V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 28.5 - ps F=75MHz, VDD=1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 1.3 2 ps F=75MHz, BW=12kHz to 20MHz
Shock Resistance >60,000 g
Vibration Resistance >70 g
G-Sensitivity <0.1 ppb/g
Applications
Pin Definitions
Pin Symbol I/O Function Description
2 GND Power Ground. Electrical ground.
3 CLK Output Oscillator Output.
4 VDD Power Supply. Supply voltage[2].
Ordering Information
Device Numbering Guide: MST8011-A I 2 2 33 E 12.288000 D
Field Description Options
Product Model MST 8011
Model Version A: Initial Release, B: Revised
Temperature Range C: Commercial (-20 C to 70C), I: Industrial (-40 C to 85C)
Output Drive Strength - : Default
Package 7: 2016 (2.0x1.6mm), 1: 2520 (2.5x2.0mm), 2: 3225 (3.2x2.5mm)
Packaging Specification D: 8mm Tape & Reel, 3ku/reel, E: 8mm Tape & Reel, 1ku/reel
Frequency 1.000000 to 156.25.000000MHz (e.g., 25.000000 for 25MHz)
Pin 1 Function N: No Connect, E: Output Enable, S: Standby
Operating Voltage (typ) 18: 1.8V 10%, 25: 2.5V 10%, 28: 2.8V 10%, 30: 3.0V 10%, 33: 3.3V 10%, XX: 2.25~3.63V, YY: 1.62~3.63V