Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-12-33E33.333000 with Precise Frequency Control and Stability
Contact Now
Frequency Stability : ±25ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency : 33.333MHz
Description : ±25ppm 3.3V 33.333MHz SMD2520-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-12-33E33.333000
Model Number : MST8011AI-12-33E33.333000
Package : SMD2520-4P
Contact Now
Product Overview
The MST8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency control from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with and a drop-in replacement for quartz oscillators, providing excellent total frequency stability down to 20 ppm. With low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), a wide VDD range (1.62V to 3.63V), and high resistance to shock (>60,000 g) and vibration (>70g), it is ideal for demanding applications. Features include a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible output. Available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm) and compliant with RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free standards.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen
General
Output Frequency RangeF1-156.25MHz
Operating Temperature RangeT_use-20-70Commercial Grade
Operating Temperature RangeT_use-40-85Industrial Grade
Operating Temperature RangeT_use-40-105Extended Industrial Grade
Operating Temperature RangeT_use-55-125Automotive Grade
Power Supply VoltageVDD_1.81.621.81.98V
Power Supply VoltageVDD_3.32.973.33.63V
Power Supply VoltageVDD_XX2.25-3.63V
Power Supply VoltageVDD_YY1.62-3.63V
Current ConsumptionIdd-4.2-mANo Load, F=20 MHz, VDD=1.8V
Current ConsumptionIdd-4.5-mANo Load, F=20 MHz, VDD=2.5V
Current ConsumptionIdd-4.9-mANo Load, F=20 MHz, VDD=2.8V to 3.3V
Standby CurrentI_std-0.6-AST=GND, VDD=1.8V, Output weak pull-down
Standby CurrentI_std-0.8-AST=GND, VDD=2.5V, Output weak pull-down
Standby CurrentI_std-1.5-AST=GND, VDD=2.8V to 3.3V, Output weak pull-down
Duty CycleDC455055%Full Voltage Range
Output Low VoltageVOL--VDD0.1VIOL=2 mA (VDD_1.8)
Output Low VoltageVOL--VDD0.1VIOL=3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output Low VoltageVOL--VDD0.1VIOL=4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Output High VoltageVOHVDD0.9--VIOL=-2 mA (VDD_1.8)
Output High VoltageVOHVDD0.9--VIOL=-3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output High VoltageVOHVDD0.9--VIOL=-4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Rise/Fall TimeTr, Tf-1.7-nsVDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V, 20% to 80%
Rise/Fall TimeTr, Tf-1.9-nsVDD = 2.25V to 3.63V, 20% to 80%
Rise/Fall TimeTr, Tf-2.2-nsVDD =1.8V, 20% to 80%
Input Low VoltageVIL--VDD0.3VPin 1, OE or ST
Input High VoltageVIHVDD0.7--VPin 1, OE or ST
Startup TimeT_start-5.0-msFrom VDD reaching its rated minimum
Enable/Disable TimeT_oe--130nsF= 180 MHz. Other frequencies, Toe = 100 ns + 3cycles
Resume TimeT_resume-5.0-msFrom ST pin exceeding 50% threshold
RMS Period JitterT_jitt-2.2-psF = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
RMS Period JitterT_jitt-2.8-psF = 75 MHz, VDD = 1.8V
Peak-to-Peak Period JitterT_pk-23.3-psF = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
Peak-to-Peak Period JitterT_pk-28.5-psF = 75 MHz, VDD = 1.8V
RMS Random JitterT_phj-0.5-psF= 75 MHz, Integration Bandwidth = 900 kHz to 7.5 MHz
RMS Random JitterT_phj-1.32psF = 75 MHz, Integration Bandwidth = 12 kHz to 20 MHz