Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-22-YYE33.333000 with Precise Frequency Generation
Contact Now
Frequency Stability : ±25ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 1.62V~3.63V
Frequency : 33.333MHz
Description : ±25ppm 1.62V~3.63V 33.333MHz SMD3225-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-22-YYE33.333000
Model Number : MST8011AI-22-YYE33.333000
Package : SMD3225-4P
Contact Now
MST 8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST 8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with and a replacement for quartz oscillators, providing excellent total frequency stability down to 20 ppm. Designed for low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), it supports a wide VDD range (1.62V to 3.63V) and boasts high shock (60,000 g) and vibration (>70g) resistance. Features include a standby mode for battery life extension, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible outputs. Available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm), it complies with RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free standards. Ideal for applications such as DVRs, HD cameras, tablets, SSDs, data centers, servers, PLCs, industrial control, power equipment, new energy, and medical devices.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, Pb-free, Halogen-free
Technical Specifications
ParameterSymbolMinTypicalMaxUnitConditions
Electrical Characteristics
Output Frequency RangeF1-156.25MHz
Frequency StabilityF_stab-20-20ppmIncludes initial tolerance, aging, operating temperature, supply voltage, and load variations. (Other stability options: 25 ppm, 30 ppm, 50 ppm)
Operating Temperature RangeT_use-20-70Commercial Grade
-40-85Industrial Grade
-40-105Extended Industrial Grade
-55-125Automotive Grade
Power VoltageVDD_1.81.621.81.98V
VDD_2.52.252.52.75V
VDD_3.32.973.33.63V
VDD_XX2.25-3.63V
VDD_YY1.62-3.63V
Current ConsumptionIdd-4.24.9mANo Load, F=20 MHz, VDD=1.8V (Typical)
-4.5-mANo Load, F=20 MHz, VDD=2.5V
-4.5-mANo Load, F=20 MHz, VDD=2.8V to 3.3V
OE Disabled CurrentI_OD-4.54.8mAVDD=1.8V, OE=GND, High-Z Output (Typical)
-4.54.8mAVDD=2.5V to 3.3V, OE=GND, High-Z Output (Typical)
Standby CurrentI_std-0.61.5AST=GND, VDD=1.8V, Weak Pull-down (Typical)
-0.8-AST=GND, VDD=2.5V, Weak Pull-down (Typical)
-0.8-AST=GND, VDD=2.8V to 3.3V, Weak Pull-down (Typical)
Duty CycleDC455055%Full Voltage Range
Output Low VoltageVOL--VDD0.1VIOL = 2 mA (VDD_1.8)
--VDD0.1VIOL = 3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
--VDD0.1VIOL = 4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Output High VoltageVOHVDD0.9--VIOL = -2 mA (VDD_1.8)
VDD0.9--VIOL = -3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
VDD0.9--VIOL = -4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Rise and Fall TimeTr, Tf-1.7-nsVDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V, 20% to 80%
-1.9-nsVDD = 2.25V to 3.63V, 20% to 80%
-2.2-nsVDD =1.8V, 20% to 80%
Input Low VoltageVIL--VDD0.3VPin 1, OE or ST
Input High VoltageVIHVDD0.7--VPin 1, OE or ST
Startup TimeT_start-5.0-msMeasured from VDD reaching its rated minimum.
Enable/Disable TimeT_oe--130nsF= 180 MHz. Other frequencies, Toe = 100 ns + 3cycles
Resume TimeT_resume-5.0-msMeasured from ST pin exceeding 50% threshold.
RMS Period JitterT_jitt-2.2-psF = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
-2.8-psF = 75 MHz, VDD = 1.8V
Peak-to-peak Period JitterT_pk-23.3-psF = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
-28.5-psF = 75 MHz, VDD = 1.8V
RMS Random JitterT_phj-0.5-psF= 75 MHz, Integration Bandwidth = 900 kHz to 7.5 MHz
-1.32psF = 75 MHz, Integration Bandwidth = 12 kHz to 20 MHz