Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-22-33E26.000000 Precise Frequency Control 1 MHz to 156.25 MHz
Contact Now
Frequency Stability : ±25ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency : 26MHz
Description : ±25ppm LVCMOS;HCMOS 3.3V 26MHz SMD3225-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-22-33E26.000000
Model Number : MST8011AI-22-33E26.000000
Package : SMD3225-4P
Contact Now
MST 8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST 8011 is a low-power, programmable oscillator offering precise frequency control from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with traditional quartz oscillators and provides excellent total frequency stability. Designed for low power consumption, it features a standby mode to extend battery life and a fast startup time. Its robust design offers high shock and vibration resistance, making it suitable for demanding applications.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen
  • Certifications: RoHS, REACH, Pb-free, Halogen-free
Technical Specifications
ParameterSymbolMinTypicalMaxUnitConditions
General Specifications
Output Frequency RangeF156.25MHz
Operating Temperature RangeT_use-2070Commercial Grade
Operating Temperature RangeT_use-4085Industrial Grade
Operating Temperature RangeT_use-40105Extended Industrial Grade
Operating Temperature RangeT_use-55125Automotive Grade
Supply VoltageVDD_1.81.621.81.98V
Supply VoltageVDD_3.32.973.33.63V
Supply VoltageVDD_XX2.253.63V
Supply VoltageVDD_YY1.623.63V
Current ConsumptionIdd4.24.9mANo Load, F=20MHz, VDD=1.8V
Current ConsumptionIdd4.5mANo Load, F=20MHz, VDD=2.5V
Current ConsumptionIdd4.54.9mANo Load, F=20MHz, VDD=2.8V to 3.3V
Standby CurrentI_std0.61.5AST=GND, VDD=1.8V
Standby CurrentI_std0.8AST=GND, VDD=2.5V
Standby CurrentI_std1.5AST=GND, VDD=2.8V to 3.3V
Duty CycleDC455055%Full Voltage Range
Output Low VoltageVOLVDD0.1VIOL=2mA (VDD_1.8V)
Output Low VoltageVOLVDD0.1VIOL=3mA (VDD_2.5V & VDD_2.8V)
Output Low VoltageVOLVDD0.1VIOL=4mA (VDD_3.0V & VDD_3.3V)
Output High VoltageVOHVDD0.9VIOL=-2mA (VDD_1.8V)
Output High VoltageVOHVDD0.9VIOL=-3mA (VDD_2.5V & VDD_2.8V)
Output High VoltageVOHVDD0.9VIOL=-4mA (VDD_3.0V & VDD_3.3V)
Rise/Fall TimeTr, Tf1.7nsVDD=2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V, 20% to 80%
Rise/Fall TimeTr, Tf1.9nsVDD=2.25V to 3.63V, 20% to 80%
Rise/Fall TimeTr, Tf2.2nsVDD=1.8V, 20% to 80%
Input Low VoltageVILVDD0.3VPin 1, OE or ST
Input High VoltageVIHVDD0.7VPin 1, OE or ST
Startup TimeT_start5.0msMeasured from VDD reaching its nominal minimum
Enable/Disable TimeT_oe130nsF=180MHz. Other frequencies, Toe = 100ns + 3cycles
Resume TimeT_resume5.0msMeasured from ST pin exceeding 50% threshold
RMS Period JitterT_jitt2.2psF=75MHz, VDD=2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
RMS Period JitterT_jitt2.8psF=75MHz, VDD=1.8V
Peak-to-Peak Period JitterT_pk23.3psF=75MHz, VDD=2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
Peak-to-Peak Period JitterT_pk28.5psF=75MHz, VDD=1.8V
RMS Random JitterT_phj0.5psF=75MHz, Integration Bandwidth=900kHz to 7.5MHz
RMS Random JitterT_phj1.32psF=75MHz, Integration Bandwidth=12kHz to 20MHz
Environmental Compliance
Shock Resistance60,000gMIL-STD-883F, Method 2002
Vibration Resistance>70gMIL-STD-883F, Method 2007
G-Sensitivity<0.1ppb/g
Moisture Sensitivity LevelMSL1@ 260C
Pin Definitions
2GNDPower Ground
3CLKCLK OutputOscillator Output
4VDDPowerSupply Voltage [2]
Applications
2509051010_MSTM-MST8011AI-22-33E26-000000_C51026287.pdf
Quality Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-22-33E26.000000 Precise Frequency Control 1 MHz to 156.25 MHz for sale
Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-22-33E26.000000 Precise Frequency Control 1 MHz to 156.25 MHz Images