Contact Now
  • 1
Frequency Stability : ±10ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency : 8MHz
Description : ±10ppm 3.3V 8MHz SMD3225-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8012AI-26-33E8.000000
Model Number : MST8012AI-26-33E8.000000
Package : SMD3225-4P
Contact Now
MST 8012 Low Power Programmable Oscillator
The MST 8012 is a highly accurate, low-power programmable oscillator designed to replace traditional quartz oscillators. It offers precise frequency selection from 1 MHz to 156.25 MHz with 1Hz resolution, exceptional frequency stability, and low power consumption. Its robust design ensures high resistance to shock and vibration, making it suitable for demanding applications. The device supports a wide VDD range and features a quick start-up time and standby mode for extended battery life.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen
  • Certifications: RoHS, REACH, Pb-free, Halogen-free
Applications
Technical Specifications
Parameter Symbol Min Typical Max Unit Conditions
Output Frequency Range F 1 156.25 MHz
Frequency Stability F_stab -5 +5 ppm Includes initial tolerance at +25C, first year aging at +25C, and variations in operating temperature, rated supply voltage, and load.
Operating Temperature Range T_use -20 70 Commercial Grade
-40 85 Industrial Grade
-40 105 Extended Industrial Grade
Power Voltage VDD_1.8 1.62 1.8 1.98 V
VDD_3.3 2.97 3.3 3.63 V
Current Consumption Idd 4.2 mA No load condition, F = 20 MHz, VDD = 1.8V
4.5 mA No load condition, F = 20 MHz, VDD = 2.5V
4.9 mA No load condition, F = 20 MHz, VDD = 2.8V to 3.3V
Standby Current I_std 0.6 A ST = GND, VDD = 1.8V, Output weak pull-down
0.8 A ST = GND, VDD = 2.5V, Output weak pull-down
1.5 A ST = GND, VDD = 2.8V to 3.3V, Output weak pull-down
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full voltage range
Output Low Voltage VOL VDD0.1 V IOL = 2 mA (VDD_1.8)
VDD0.1 V IOL = 3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 V IOL = -2 mA (VDD_1.8)
Rise and Fall Time Tr, Tf 1.7 ns VDD = +2.5V, +2.8V, +3.0V or +3.3V, 20% to 80%
2.2 ns VDD = +1.8V, 20% to 80%
Start-up Time T_start 5.0 ms Measured from the time VDD reaches its minimum rated value
Enable/Disable Time T_oe 100 130 ns F= 180 MHz. Other frequencies, T_oe = 100 ns + 3cycles
Resume Time T_resume 5.0 ms Measured from when the ST pin exceeds 50% threshold
RMS Period Jitter T_jitt 2.2 ps F = 75 MHz, VDD = +2.5V, +2.8V, +3.0V or +3.3V
2.8 ps F = 75 MHz, VDD = +1.8V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk 23.3 ps F = 75 MHz, VDD = +2.5V, +2.8V, +3.0V or +3.3V
28.5 ps F = 75 MHz, VDD = +1.8V
RMS Random Jitter T_phj 0.5 ps F= 75 MHz, Integration Bandwidth = 900 kHz to 7.5 MHz
1.3 2 ps F = 75 MHz, Integration Bandwidth = 12 kHz to 20 MHz