Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-12-33E100.000000 Frequency Stability 20 ppm and Standby Mode
Contact Now
Frequency Stability : ±25ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency : 100MHz
Description : ±25ppm 3.3V 100MHz SMD2520-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-12-33E100.000000
Model Number : MST8011AI-12-33E100.000000
The MST8011 is a low-power, programmable oscillator offering precise frequency selection from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with and a direct replacement for quartz oscillators, providing excellent total frequency stability down to 20 ppm. With low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), a wide VDD range (1.62V to 3.63V), and high resistance to shock (>60,000 g) and vibration (>70g), it is ideal for demanding applications. Features include a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, LVCMOS/HCMOS compatible output, and industry-standard packages. It is RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free compliant.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen, China
Output Frequency Range F 1 - 156.25 MHz -
Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance, aging, and variations in temperature, voltage, and load
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
Power Supply Voltage VDD 1.62 - 3.63 V -
Current Consumption Idd - 4.2 - mA No load, F = 20 MHz, VDD = 1.8V
Standby Current Consumption I_std - 0.6 - A ST = GND, VDD = 1.8V, output weak pull-down
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full voltage range
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 2 mA (VDD_1.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -2 mA (VDD_1.8)
Rise/Fall Time Tr, Tf - 2.2 - ns VDD = 1.8V, 20% to 80%
Startup Time T_start - 5.0 - ms Measured from VDD reaching its rated minimum
Enable/Disable Time T_oe - - 130 ns F= 180 MHz. Other frequencies, Toe = 100 ns + 3cycles
Resume Time T_resume - 5.0 - ms Measured from ST pin exceeding 50% threshold
RMS Period Jitter T_jitt - 2.8 - ps F = 75 MHz, VDD = 1.8V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 28.5 - ps F = 75 MHz, VDD = 1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 1.3 2 ps F = 75 MHz, integration bandwidth = 12 kHz to 20 MHz
Shock Resistance - - 60,000 - g -
Vibration Resistance - - 70 - g -
G-Sensitivity - - 0.1 - ppb/g -
Applications
2509171410_MSTM-MST8011AI-12-33E100-000000_C51933763.pdf
Quality Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-12-33E100.000000 Frequency Stability 20 ppm and Standby Mode for sale
Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-12-33E100.000000 Frequency Stability 20 ppm and Standby Mode Images