Programmable Oscillator MST8011AI 22 33E40 000000 with Wide Frequency Range and Vibration Resistance
Contact Now
Frequency Stability : ±25ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency : 40MHz
Description : ±25ppm 3.3V 40MHz SMD3225-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-22-33E40.000000
Model Number : MST8011AI-22-33E40.000000
The MST8011 is a low-power, programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with and a direct replacement for quartz oscillators, providing excellent total frequency stability down to 20 ppm. With low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V) and a wide VDD range (1.62V to 3.63V), it is designed for extended battery life with a standby mode. The oscillator boasts high shock resistance (>60,000 g) and vibration resistance (>70g), with G-sensitivity as low as <0.1 ppb/g. It features a fast 5 ms startup time and LVCMOS/HCMOS compatible output. Available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm), the MST8011 is RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free compliant.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics
  • Origin: Shenzhen, China
Electrical Characteristics
Output Frequency RangeF1-156.25MHz-
-25-25
Operating Temperature RangeT_use-20-70Commercial Grade
-40-85Industrial Grade
-40-105Extended Industrial Grade
Power Supply VoltageVDD_1.81.621.81.98V-
VDD_3.32.973.33.63V-
Current ConsumptionIdd-4.2-mANo load, F=20 MHz, VDD=1.8V
-4.5-mANo load, F=20 MHz, VDD=2.5V
-4.9-mANo load, F=20 MHz, VDD=2.8V to 3.3V
Standby CurrentI_std-0.6-AST=GND, VDD=1.8V, Output weak pull-down
-0.8-AST=GND, VDD=2.5V, Output weak pull-down
-1.5-AST=GND, VDD=2.8V to 3.3V, Output weak pull-down
Duty CycleDC455055%Full voltage range
Output Low VoltageVOL--VDD0.1VIOL = 2 mA (VDD_1.8)
Output High VoltageVOHVDD0.9--VIOL = -2 mA (VDD_1.8)
Rise and Fall TimeTr, Tf-1.7-nsVDD = 2.5V to 3.3V, 20% to 80%
-2.2-nsVDD = 1.8V, 20% to 80%
Startup TimeT_start-5.0-msMeasured from the time VDD reaches its minimum rated value
Enable/Disable TimeT_oe--130nsF=180 MHz. Other frequencies, Toe = 100 ns + 3cycles
Resume TimeT_resume-5.0-msMeasured from when ST pin exceeds 50% threshold
RMS Period JitterT_jitt-2.2-psF=75 MHz, VDD=1.8V
-2.8-psF=75 MHz, VDD=2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
Peak-to-peak Period JitterT_pk-23.3-psF=75 MHz, VDD=1.8V
-28.5-psF=75 MHz, VDD=2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
RMS Random JitterT_phj-0.5-psF=75 MHz, Integration Bandwidth = 900 kHz to 7.5 MHz
-1.32psF=75 MHz, Integration Bandwidth = 12 kHz to 20 MHz