Contact Now
Frequency Stability : ±25ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency : 26MHz
Description : ±25ppm LVCMOS;HCMOS 3.3V 26MHz SMD2520-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-12-33E26.000000
Model Number : MST8011AI-12-33E26.000000
Package : SMD2520-4P
Contact Now
MST8011 Low-Power Programmable Oscillator
The MST8011 is a low-power, programmable oscillator offering precise frequency selection from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with and a direct replacement for quartz oscillators. Key advantages include excellent total frequency stability (as low as 20 ppm), low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), a wide VDD supply range (1.62V to 3.63V), and high resistance to shock (>60,000 g) and vibration (>70g). The device features a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible output. It is available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm) and complies with RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free regulations.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen, China
Output Frequency Range F 1 - 156.25 MHz -
Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance, aging, operating temp, VDD, and load variations
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
Power Supply Voltage VDD_1.8 1.62 1.8 1.98 V -
Current Consumption Idd - 4.2 - mA No load, F=20 MHz, VDD=1.8V
Standby Current Consumption I_std - 0.6 - A ST=GND, VDD=1.8V, weak pull-down
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full voltage range
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 2 mA (VDD_1.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -2 mA (VDD_1.8)
Rise/Fall Time Tr, Tf - 2.2 - ns VDD=1.8V, 20% to 80%
Input Low Voltage VIL - - VDD0.3 V Pin 1, OE or ST
Input High Voltage VIH VDD0.7 - - V Pin 1, OE or ST
Startup Time T_start - 5.0 - ms From VDD reaching min rated value
Enable/Disable Time T_oe - - 130 ns F=180 MHz. Other Freq: 100 ns + 3cycles
Resume Time T_resume - 5.0 - ms From ST pin >50% threshold
RMS Period Jitter T_jitt - 2.8 - ps F=75 MHz, VDD=1.8V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 28.5 - ps F=75 MHz, VDD=1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 1.3 2 ps F=75 MHz, BW=12 kHz to 20 MHz