Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-22-33E4.000000 with Wide Voltage Range and Consumption Design
Contact Now
Frequency Stability : ±25ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency : 4MHz
Description : ±25ppm 3.3V 4MHz SMD3225-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-22-33E4.000000
Model Number : MST8011AI-22-33E4.000000
The MST8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with and a direct replacement for quartz oscillators, providing excellent total frequency stability as low as 20 ppm. Designed for low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), it supports a wide VDD supply range (1.62V to 3.63V) and offers robust shock (60,000 g) and vibration (>70g) resistance. Features include a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible outputs. Available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm), it is RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free compliant. Applications include DVRs, HD cameras, tablets, SSDs, data centers, servers, PLCs, industrial controls, power equipment, new energy, and medical devices.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen, China
Output Frequency Range F 1 - 156.25 MHz -
Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance, aging, operating temperature, supply voltage, and load variations
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
Operating Temperature Range T_use -40 - 85 Industrial Grade
Operating Temperature Range T_use -40 - 105 Extended Industrial Grade
Power Supply Voltage VDD_1.8 1.62 1.8 1.98 V -
Power Supply Voltage VDD_3.3 2.97 3.3 3.63 V -
Current Consumption Idd - 4.2 - mA No load, F=20 MHz, VDD=1.8V
Current Consumption Idd - 4.5 - mA No load, F=20 MHz, VDD=2.5V
Current Consumption Idd - 4.9 - mA No load, F=20 MHz, VDD=2.8V to 3.3V
Standby Current I_std - 0.6 - A ST=GND, VDD=1.8V, weak pull-down
Standby Current I_std - 0.8 - A ST=GND, VDD=2.5V, weak pull-down
Standby Current I_std - 1.5 - A ST=GND, VDD=2.8V to 3.3V, weak pull-down
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full voltage range
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 2 mA (VDD_1.8)
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -2 mA (VDD_1.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Rise and Fall Time Tr, Tf - 1.7 - ns VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V, 20% to 80%
Rise and Fall Time Tr, Tf - 1.9 - ns VDD = 2.25V to 3.63V, 20% to 80%
Rise and Fall Time Tr, Tf - 2.2 - ns VDD =1.8V, 20% to 80%
Input Low Voltage VIL - - VDD0.3 V Pin 1, OE or ST
Input High Voltage VIH VDD0.7 - -- V Pin 1, OE or ST
Startup Time T_start - 5.0 -- ms Measured from VDD reaching its rated minimum
Enable/Disable Time T_oe - 100 130 ns F=180 MHz. Other frequencies, Toe = 100 ns + 3cycles
Resume Time T_resume - 5.0 - ms Measured from ST pin exceeding 50% threshold
RMS Period Jitter T_jitt - 2.2 - ps F = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
RMS Period Jitter T_jitt - 2.8 - ps F = 75 MHz, VDD = 1.8V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 23.3 - ps F = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 28.5 - ps F = 75 MHz, VDD = 1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 0.5 - ps F= 75 MHz, Integration Bandwidth = 900 kHz to 7.5 MHz
RMS Random Jitter T_phj - 1.3 2 ps F = 75 MHz, Integration Bandwidth = 12 kHz to 20 MHz