MSTM MST8011AI-72-33E4.000000 Programmable Oscillator Industrial Control and Medical Applications
Contact Now
Frequency Stability : ±25ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency : 4MHz
Description : ±25ppm 3.3V 4MHz SMD2016-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-72-33E4.000000
Model Number : MST8011AI-72-33E4.000000
Package : SMD2016-4P
Contact Now
MST8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST8011 is a low-power, programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with and a direct replacement for quartz oscillators. Key advantages include excellent total frequency stability (as low as 20 ppm), low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), a wide VDD supply range (1.62V to 3.63V), and high shock and vibration resistance. The device features a standby mode for extended battery life and a fast 5 ms startup time. It supports LVCMOS/HCMOS compatible outputs and is available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm). The MST8011 is RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free compliant. Applications include DVRs, HD IP cameras, tablets, SSDs, data centers, servers, PLCs, industrial control, power equipment, new energy, and medical devices.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, Pb-free, Halogen-free
Technical Specifications
g g
Parameter Symbol Min Typical Max Unit Conditions
Output Frequency Range F 1 - 156.25 MHz -
Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance, 1st year aging, operating temp, VDD, and load variations
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
Operating Temperature Range T_use -40 - 85 Industrial Grade
Operating Temperature Range T_use -40 - 105 Extended Industrial Grade
Operating Temperature Range T_use -55 - 125 Automotive Grade
Power Voltage VDD_1.8 1.62 1.8 1.98 V -
Power Voltage VDD_3.3 2.97 3.3 3.63 V -
Power Voltage VDD_XX 2.25 - 3.63 V -
Power Voltage VDD_YY 1.62 - 3.63 V -
Current Consumption Idd - 4.2 - mA No load, F=20MHz, VDD=1.8V
Current Consumption Idd - 4.5 - mA No load, F=20MHz, VDD=2.5V
Current Consumption Idd - 4.9 - mA No load, F=20MHz, VDD=2.8V to 3.3V
Standby Current I_std - 0.6 - A ST=GND, VDD=1.8V, weak pull-down
Standby Current I_std - 0.8 - A ST=GND, VDD=2.5V, weak pull-down
Standby Current I_std - 1.5 - A ST=GND, VDD=2.8V to 3.3V, weak pull-down
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full voltage range
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL=2mA (VDD_1.8)
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL=3mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL=4mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL=-2mA (VDD_1.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL=-3mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL=-4mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Rise/Fall Time Tr, Tf - 1.7 - ns VDD=2.5V to 3.3V, 20%-80%
Rise/Fall Time Tr, Tf - 1.9 - ns VDD=2.25V to 3.63V, 20%-80%
Rise/Fall Time Tr, Tf - 2.2 - ns VDD=1.8V, 20%-80%
Input Low Voltage VIL - - VDD0.3 V Pin 1, OE or ST
Input High Voltage VIH VDD0.7 - - V Pin 1, OE or ST
Startup Time T_start - 5.0 - ms From VDD reaching minimum rated value
Enable/Disable Time T_oe - 130 - ns F=180MHz; Other Freq: 100ns + 3*cycles
Resume Time T_resume - 5.0 - ms From ST pin >50% threshold
RMS Period Jitter T_jitt - 2.2 - ps F=75MHz, VDD=2.5V to 3.3V
RMS Period Jitter T_jitt - 2.8 - ps F=75MHz, VDD=1.8V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 23.3 - ps F=75MHz, VDD=2.5V to 3.3V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 28.5 - ps F=75MHz, VDD=1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 0.5 - ps F=75MHz, BW=900kHz to 7.5MHz
RMS Random Jitter T_phj - 1.3 2 ps F=75MHz, BW=12kHz to 20MHz