Mfr. Part # : 6124B104K500NT
Model Number : 6124B104K500NT
Package : 0612
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|---|---|---|---|
| COG | 20C | 030 ppm/ | -55125 |
| X7R | 20C | 15% | -55125 |
| X5R | 20C | 15% | -5585 |
| Z5U | 20C | -56%+22% | 1085 |
| Y5V | 20C | -80%+30% | -2585 |
| Specification Model | L | W | T | P | E |
|---|---|---|---|---|---|
| Item | Technical Specification | Test Method and Remarks |
|---|---|---|
| Capacitance | Class : Should be within the specified tolerance. Class : Should be within the specified tolerance. | Measuring Frequency: 1000pF: 1MHz10%; 1000pF: 1KHz10%. Measuring Voltage: 1.00.2Vrms. Test Temperature: 253. |
| Dissipation Factor (DF, tan) | Class : See detailed values. Class : X7R: 2.5% (50V) to 7.5% (6.3V). Y5V: 7.0% (<1.0F) to 15% (6.3V). | Test Frequency: 1KHz10% (C10F) or 12024 Hz (C10F). Test Voltage: 1.00.2Vrms or 0.50.1Vrms. |
| Resistance to Flexure of Substrate (Bending Strength) | C/C 10%. Appearance: No visible damage. | Test Board: Al2O3 or PCB. Warp: 1mm. Speed: 1mm/sec. Measurement in bent position. |
| Termination Adhesion | No visible damage. | Applied Force: 5N. Duration: 101S. |
| Temperature Cycle | C/C: Class: 1% or 1pF. Class: B: 10%, F: 20%. | 5 cycles. Temperature range: -55 to +125 (COG/X7R/X5R) or -25 to +85 (Y5V/Z5U). Step duration: 30 min. Recovery time: 242h. |
| Humidity Load | C/C: Class: 7.5% or 0.75pF. Class: B: 12.5%, F: 30%. DF 2x initial value. IR: See detailed values. Appearance: No damage. | Temperature: 402. Humidity: 90~95%RH. Voltage: Rated Voltage. Duration: 500 hours. Recovery Time: 24h (Class 1) or 48h (Class 2). |
| Life Test | C/C: Class: 2% or 1pF. Class: B: 20%, F: 30%. DF 2x initial value. IR: See detailed values. | Applied Voltage: 2 Rated Voltage. Duration: 1000h. Temperature: 125 (COG/X7R) or 85 (Y5V). Recovery Time: 24h (Class 1) or 48h (Class 2). |